„Infobalt“ patalpose susibūrusios finansų įstaigos, IT paslaugas teikiančios bendrovės ir kelios asociacijos sieks paskatinti finansinių inovacijų naudojimą, suformuoti tinkamą infrastruktūrą, o sukurtas finansines inovacijas – eksportuoti. Tikimasi, kad šios grupės įkūrimas prisidės prie tikslo Lietuvą paversti finansinių technologijų centru Baltijos ir Šiaurės šalyse.
Sukurti tokią grupę, kuri skatintų sektoriaus plėtrą, anksčiau buvo siūliusios ir šalies institucijos: Lietuvos bankas, Finansų ministerija ir kitos.
Nauja grupė padės mažiems ir dideliems rinkos dalyviams bendrauti su viešuoju sektoriumi ir taip greičiau vystyti finansinių technologijų sritį Lietuvoje, taip pat „Fintech Lithuania“ grupė planuoja glaudų bendradarbiavimą su šioje veikloje dirbančiomis užsienio asociacijomis.
Finansinės technologijos yra viena iš intensyviausiai plėtojamų sričių Lietuvoje, jos augimą patvirtina nuolatiniai pranešimai apie naujų vadinamųjų „Fintech“ startuolių steigimą ir pasaulinių bendrovių sprendimus plėtoti veiklą Lietuvoje. Ne per seniausiai apie biuro atidarymą Lietuvoje buvo pranešusi „Revolut“, internetu teikianti finansines paslaugas kaip alternatyvą bankams.
„Tikiu, kad artimoje ateityje šis ženklas taps Lietuvos raidos ženklu. Prisiminus ištakas, vos tik užgimus idėjai tapti „fintech“ centru regione, iškart sulaukėme labai daug palaikymo tiek iš valstybės institucijų, tiek iš verslo. Šitas augalas nėra laukinis, tam, kad jis augtų iš tikrųjų reikia ne vien tik idėjos. Reikia plano, reikia konkrečių priemonių“, – spaudos konferencijoje teigė finansų ministras Vilius Šapoka.
Jis patikino, kad užsienyje pristatoma Lietuvos ambicija tapti regioniniu finansinių technologijų centru priimama su dideliu palaikymu – Lietuva jau turi infrastruktūrą, talentingus žmones, taip pat ir ambiciją.
„Pasaulis jau pradėjo pasitikėti mumis, kad mes iš tiesų tampame Baltijos ir Skandinavijos šalių „fintech“ centru, turime dar padaryti darbų, kad tuo centru taptume ilgam. Kai pasaulis mumis pradėjo tikėti, reikia ir mums patiems labai pasitikėti“, – drąsino ministras.
Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas pažymėjo, kad asocijuotas junginys padės bendradarbiauti viešajam ir privačiajam sektoriui, kadangi iki šiol „tandemo“ nebuvo.
„Jei iniciatyvos ateina vien tik iš privataus, ar vien tik iš valstybinio sektoriaus – jos toli neskrenda. Dėl to svarbu turėti tvirtą privatų partnerį, su kuriuo galėtume kalbėtis, oponuoti ir siekti bendrų tikslų. Finansinės technologijos ne kartą įvardytos kaip valstybinio prioriteto vertas tikslas, kurio aktyviai siekiame“, – pažymėjo M.Jurgilas.
„Fintech Lithuania“ komiteto veikloje dalyvauja 24 bendrovės: 11 technologijų įmonių, 8 finansų įstaigos, 2 asociacijos, 2 advokatų kontoros, 1 audito bendrovė. Dar 22 bendrovės prie komiteto ketina prisijungti netrukus.
Laukia ir bankų
„Fintech Lithuania“ grupės pirmininkas, advokatų kontoros „Sorainen“ vyresnysis teisininkas Artūras Asakavičius žada, kad artimiausiu metu matysime, kaip informacinių technologijų bendrovės persiorientuoja į finansines technologijas, tradicinės finansų rinkos vis labiau kelsis į virtualią erdvę, o kredito ir draudimo paslaugų bendrovės pirks arba jungsis su finansinių technologijų įmonėmis.
„Aš asmeniškai manau, kad mes jau padarėme labai daug. Turime galingą infrastruktūrą, turime rinkos žaidėjų, neblogą talentų kiekį, būtų smagu, kad jis augtų. Tam reikia orientuotis į švietimą, bet šalia to mes norime matyti rinkos bendradarbiavimą. Matydami rinkos bendradarbiavimą, automatiškai kursime naujas darbo vietas, auginsime ekonomiką, o tą darant automatiškai tikėsime, kad Vyriausybė skatins švietimą auginti naujus talentus“, – sakė A.Asakavičius.
„Fintech Lithuania“ atstovai patikino, kad grupėje laukia ir bankų – jiems yra daug galimybių ir finansinės technologijos gali leisti klientams pasiūlyti geresnes ir patogesnes paslaugas. Šiuo metu prie grupės prisijungęs bankas „Nordea“, tačiau tikimasi, kad prisijungs ir daugiau bankų.