Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Alytiškio galvos skausmas: PSD moka Olandijoje, bet jis kapsi ir Lietuvoje

Alytiškis Vytenis Venčkauskas gyvenamąją vietą yra deklaravęs Lietuvoje, tačiau daugiau nei metus laiko dirba Olandijoje. Mokesčius, įskaitant ir privalomąjį sveikatos draudimą (PSD), moka Olandijoje, tačiau PSD mokestis kapsi ir Lietuvoje.
Tuščia piniginė
Tuščia piniginė / 123rf.com nuotr.

„Nuo 2018 m. gegužės bandau susitvarkyti dokumentus, kad nereikėtų mokėti PSD Lietuvoje, nes jau moku mokesčius Olandijoje“, – 15min pasakojo alytiškis V.Venčkauskas. Jo namai Lietuvoje, tačiau daugiau nei metus dirba Olandijoje, o iš ten dažnai vyksta į komandiruotes JAV, Australijoje.

Šiuo metu jo skola „Sodrai“ siekia 154,96 euro. Vyras nesupranta, kaip šiame žmonių migracijos amžiuje sunku įveikti biurokratines kliūtis lietuviškose institucijose.

123rf.com/Skola
123rf.com/Skola

Koją kiša biurokratija

Remiantis Europos Sąjungos socialinės apsaugos sistemų koordinavimo reglamentais, PSD įmokas reikia mokėti tik vienoje Europos Sąjungos (ES) šalyje narėje.

Taigi jeigu asmuo dirba užsienyje ir gyvena Lietuvoje arba yra išvykęs, bet dėl vienų ar kitų priežasčių nenori deklaruoti išvykimo, siekiant nutraukti PSD įmokų skaičiavimą Lietuvoje jam reikalingas tos šalies įstaigos ar darbdavio išduotas dokumentas, įrodantis, kad PSD asmuo yra draustas svetur.

Pavyzdžiui, tai gali būti A1 pažymėjimas, kurį tereikia pristatyti „Sodrai“, tačiau V.Venčkauskas tikina susidūręs su biurokratiniais sunkumais.

Pašnekovas pasakojo, kad Olandijoje socialinį draudimą administruojančios įstaigos atstovas paprašė kreiptis į „Sodrą“ A1 pažymėjimui gauti su prašymu, kad šis būtų atmestas, tuomet A1 pažymą galės išduoti minėta Olandijos įstaiga.

„Paskambinęs trumpuoju numeriu, kai buvau Lietuvoje, sužinojau, kad turiu kreiptis į „Sodros“ Užsienio išmokų skyrių. Dėl mano darbo pobūdžio labai dažnai keliauju. Keisčiausia, kad apsilankius „Sodros“ tinklalapyje, netgi paspaudus ant Užsienio išmokų skyriaus nuorodos, galima pamatyti tiktai trumpąjį „Sodros“ numerį, kuris veikia tik Lietuvoje“, – stebėjosi jis.

„Sodros“ atstovai 15min atsiuntė nuorodą, kur nurodytas ne tik trumpasis, bet ir ilgasis telefono numeris, tinkamas skambinti iš užsienio.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Sodra
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Sodra

Be to, V.Venčkauskas atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje užpildytos A1 formos nebuvo galima pateikti internetu.

„Iki 2018-11-01 galiojo tokia prašymų išduoti A1 pažymėjimus pateikimo tvarka, kai prašymai galėjo būti pateikiami tiesiogiai atvykus į įstaigą, atsiuntus paštu, per pasiuntinį. Nuo 2018-11-01 prašymai Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Užsienio išmokų tarnybai gali būti pateikiami internetu“, – laiške 15min aiškino „Sodros“ atstovai.

Nuo 2018-11-01 prašymai Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Užsienio išmokų tarnybai gali būti pateikiami internetu,– aiškino Sodros“ atstovai.

Laukė pusę metų?

„2018 gegužę, nusiuntus laišką su užpildytu prašymu, pradėjau laukti atsakymo. Bandžiau skambinti, pasiklausti, kaip ten reikalai su tuo mano prašymu“, – toliau kalbėjo V.Venčkauskas.

Esą birželį jis gavo patvirtinimą iš „Sodros“ apie prašymo gavimą, tačiau tik gruodį sulaukė atsakymo, kad negali gauti A1 pažymos.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./ Mokesčiai
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./ Mokesčiai

Dėl asmens duomenų apsaugos informacijos „Sodros“ atstovai negali pakomentuoti konkrečiai šios situacijos, todėl pateikė bendrus komentarus.

„A1 pažymos išdavimas gali užtrukti dėl to, kad gyventojai pateikia ne visus reikalingus dokumentus. Tokiu atveju gyventojas informuojamas apie tai tais kontaktais, kuriuos yra palikęs, ir jo prašoma dokumentus pateikti. Jų negavusi iki nustatyto termino Užsienio išmokų tarnyba informuoja žmogų, kad sprendimo priimti negali“, – teigė „Sodros“ atstovai.

Be to, jie pridūrė, kad Užsienio išmokų tarnyba sprendimą dėl A1 pažymos išdavimo turi priimti per 20 darbo dienų nuo visų dokumentų gavimo dienos.

Pasak V.Venčkausko, šių metų sausį išverstas „Sodros“ atsakymas nukeliavo į Olandijos socialinį draudimą administruojančią įstaigą, o tų pačių metų gegužę jis gavo olandišką A1 pažymą, kurią reikėjo pristatyti „Sodrai“ ir problema turėjo būti išspręsta, tačiau taip neįvyko.

„Su pažymėjimu nukeliavau tiesiai į Alytaus „Sodrą“. Ten pažiūrėjo ir paprašė kuo greičiau nunešti į teritorinę ligonių kasą – tai padariau dar tą pačią dieną“, – sakė pašnekovas.

Galiausiai jam buvo pranešta, kad teritorinės ligonių kasos nepriima A1 pažymėjimų, juos reikia nešti į „Sodrą“, taigi pažymėjimas esą buvo persiųstas į Vilniaus „Sodrą“ ir V.Venčkauskui liko tik laukti.

Kada ir kokios pažymos reikia?

„Neišnagrinėję konkrečios situacijos negalime žinoti, kokią informaciją žmogus pateikė, kokias aplinkybes nurodė, apie kokias pažymas jam reikėjo konsultacijos, juolab būna ir nesusikalbėjimo atvejų“, – teigė „Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis.

Nors konkretaus atvejo nepakomentavo, jis išskyrė ir detalizavo dvi panašias pažymas (A1 pažymą, kurią reikia pristatyti „Sodrai“ ir S1 – Valstybinei ligonių kasai).

„Paprastai kalbant, kai žmogus nori draustis ne Lietuvoje, o šalyje, kurioje vykdo veiklą, pakanka elektroniniu paštu pateikti užsienio šalies kompetentingos įstaigos išduotą dokumentą (A1 formos pažyma taip pat yra tinkama), kuris įrodytų, kad dėl PSD įmokų perskaičiavimo už nurodytą laikotarpį besikreipiantis žmogus tas įmokas mokėjo svetur“, – teigė jis.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./„Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./„Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis

Dirba Olandijoje, kur moka sveikatos draudimo įmokas, tačiau gyvena Lietuvoje ir nori sveikatos priežiūros paslaugas gauti Lietuvoje, jis turi iš kompetentingos tos šalies, kurioje dirba, institucijos gauti S1 pažymą, – aiškino S.Jarmalis.

Kiek kitokia tvarka yra kalbant apie S1 pažymą.

„Jeigu gyventojas gyvena ir dirba skirtingose šalyse, pavyzdžiui, dirba Olandijoje, kur moka sveikatos draudimo įmokas, tačiau gyvena Lietuvoje ir nori sveikatos priežiūros paslaugas gauti Lietuvoje, jis turi iš kompetentingos tos šalies, kurioje dirba, institucijos gauti S1 pažymą, kuri yra pateikiama ne „Sodrai“, o Valstybinei ligonių kasai“, – aiškino S.Jarmalis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos