Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Amazon“ vadovas Jeffas Bezosas: apie ilgalaikę perspektyvą

Jeigu norite sužinoti apie „Amazon“ vadovo Jeff Bezoso apsėdimą dėl ilgaamžiškumo, pasidomėkite šalutiniais jo projektais. Galite patikrinti jo aerokosminę bendrovę „Blue Origin“. Arba galite pasižvalgyti po Teksasą, kur J.Bezosas stato 10 tūkst. metų veiksiantį laikrodį (į jį investuoti 42 mln. dolerių).
Jeffas Bezosas
Jeffas Bezosas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Kodėl reikėtų susikoncentruoti ties planu, kuris orientuotas į 10 tūkst. metų perspektyvą? Atsakymas slypi J.Bezoso laiške „Amazon“ akcininkams, kurį šis parašė 1997-iais metais įmonei tampant viešąja akcine bendrove. Daugelis šį laišką vadina manifestu apie ilgalaikės perspektyvos vertę.

Pagrindinė laiško akcininkams mintis buvo tokia: mes negalime realizuoti pilno savo potencialo, jeigu neturime į ilgalaikę perspektyvą orientuoto plano. Vėliau J.Bezosas prikabino originalų 1997-ųjų laišką akcininkams tam, kad primintų apie ilgalaikės perspektyvos svarbą. Prabėgę metai parodė, kad jo požiūris buvo efektyvus.

Bendrovė, kuri prasidėjo vos nuo kelių vyrukų namo garaže, pakeitė tai, kaip mes perkame viską, pradedant knygomis, baigiant žaislais ir drabužiais. „Amazon“ yra tarp šimto didžiausių bendrovių Jungtinėse Amerikos Valstijose, daugiausia dėka ilgalaikės strategijos.

„Jeigu jūsų veikla turi vos trijų metų planą, tuomet jums teks konkuruoti su daugeliu kitų įmonių. Bet jeigu esate pasiryžę investuoti bent septynerių metų horizonte, tuomet jūsų konkurentų ratas stipriai sumažėja, nes nedaug bendrovių žiūri į tokią ilgalaikę perspektyvą“, – žurnalui „Wired“ 2011-iais sakė J. Bezosas.

Įpročiai, padedantys išlaikyti ilgalaikę perspektyvą

Aprašykite idėjas. Bendrovėje „Amazon“ aukščiausių vadovų susitikimai prasideda ne nuo konferencijos skambučių ar „PowerPoint“ prezentacijų, o nuo bendro skaitymo. Jeigu visi komandos nariai yra susipažinę su problemomis, kurias bandys išspręsti bei medžiaga, kuri reikalinga toms problemoms spręsti, susitikimas turės aiškią kryptį ir koncentraciją.

Tinkamai skatinkite darbuotojus: padarykite juos akcininkais. Kai kurios Silicio slėnyje įsikūrusios IT bendrovės moka prabangius atlyginimus, tiekia nemokamus užkandžius bei kitaip motyvuoja savo darbuotojus. Tuo tarpu „Amazon“ taupo visą laiką (kai kurie darbo stalai yra pagaminti iš durų), tad nesilaiko šių praktikų. Vietoj to „Amazon“ pasiūlo akcijų paketą, jog darbuotojas būtų suinteresuotas žiūrėti į veiklą, kaip į savo nuosavybę.

Laikykitės „dviejų picų“ taisyklės. Vienas buvęs „Amazon“ vadovas prisimena, kaip buvęs kolega pasiūlė daugiau bendrauti tarpusavyje. Anot jo, Bezosas atsistojo ir pasakė: „Jokios komunikacijos!“ Jis norėjo decentralizuotos ir net chaotiškos bendrovės, kur individualios idėjos dominuotų prieš grupines idėjas. Sprendimas? Sukurti daug smulkių komandų. Jeigu komanda nepavalgo iš dviejų picų, ji yra per didelė.

Skirkite laiko apmąstymams apie ateitį. 1999-ųjų interviu „Wired“ žurnalas atskleidė, jog J.Bezosas per savaitę sąmoningai dvi dienas skiria naujų idėjų generavimui bei apmąstymams. Kartais jis tiesiog naršo internete, o kartais susitikinėja su įdomiais žmonėmis (nebūtinai iš verslo pasaulio).

Stebėkite kaip vykdomi ilgalaikiai tikslai. J.Bezosas kiekvieną ketvirtį susitinka su savo asistente tam, kad įvertintų progresą ties dvylika prioritetinių veiklos krypčių. Jis nori įsitikinti, ar svarbiausiems darbams skiriamas atitinkamas dėmesys. Kadangi trumpalaikės (kad ir labai pelningos) idėjos blaško dėmesį, šie susitikimai leidžia išlaikyti dėmesį ties ilgalaikiais tikslais.

Šaltinis: 99u.com publikacija „The Jeff Bezos School of Long-Term Thinking“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos