Anglijos bankas pirmą kartą per trejus metus padidino palūkanų normas

Anglijos bankas ketvirtadienį netikėtai padidino palūkanų normas nuo 0,10 iki 0,25 proc. ir anonsavo daugiau padidinimų, siekdamas kovoti su didžiausia per dešimtmetį infliacija.
Jungtinės Karalystės karališkųjų karinių jūrų pajėgų laivas flagmanas „HMS Albion“
Anglija / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Temos: 2 Ekonomika Anglija

Aštuoni iš devynių pinigų politikos komiteto narių balsavo už pirmąjį palūkanų normų kėlimą per daugiau nei trejus metus. Komitetas vienbalsiai balsavo už kiekybinio skatinimo išlaikymą, sakoma po eilinio posėdžio paskelbtame pareiškime.

Anglijos bankas tapo pirmuoju centriniu G7 šalių banku, padidinusiu skolinimosi išlaidas nuo tada, kai prasidėjo koronaviruso pandemija.

Paskelbus sprendimą, svaro kursas iš karto šoktelėjo JAV dolerio ir euro atžvilgiu.

Anglijos banko sprendimas buvo priimtas remiantis oficialiais trečiadienio duomenimis, kurie parodė, kad JK infliacija lapkritį išaugo net iki 5,1 proc., daugiau nei dvigubai viršydama 2 proc. tikslinį lygį.

Politikos formuotojai mano, kad „per ateinančius mėnesius reikės dar padidinti banko palūkanų normą, kad infliacija tvariai sugrįžtų į 2 proc. tikslą“, rašoma posėdžio protokole.

Jie taip pat pažymėjo, kad vartotojų kainų infliacija išsivysčiusiose šalyse „padidėjo daugiau nei tikėtasi“.

„Dauguma komiteto narių nusprendė, kad nedidelis banko palūkanų normos padidinimas nedelsiant yra pagrįstas“, – rašoma protokole.

„Nors lapkritį nustatytos pinigų politikos griežtinimo sąlygos buvo įvykdytos, šiame posėdyje priimtas sprendimas yra gerai subalansuotas, atsižvelgiant į COVID-19 keliamą neapibrėžtumą.“

Bankas įspėjo, kad pastarąjį mėnesį sparčiai išplitęs koronaviruso omikron variantas kelia neigiamą pavojų aktyvumui.

JK ekonomika taip pat ir toliau kenčia nuo tebesitęsiančio tiekimo trūkumo.

„Daugelio sektorių augimą ir toliau stabdė tiekimo grandinių sutrikimai ir darbo jėgos trūkumas“, – rašoma protokole.

„Omikron varianto, susijusių papildomų priemonių, kurias įvedė JK vyriausybė ir decentralizuota administracija, ir savanoriško socialinio atsiribojimo poveikis sumažins ekonomikos augimo greitį gruodžio mėnesį ir pirmąjį 2022 metų ketvirtį, mano bankas.

Prasidėjus pandemijai, palūkanų normos buvo sumažintos iki rekordiškai žemo lygio – 0,1 procento, siekiant paskatinti Didžiosios Britanijos ekonomiką.

Tačiau pasaulinė infliacija nuo to laiko smarkiai paspartėjo, kai pasaulis atsisakė ribojamųjų priemonių ir kainoms sparčiai šoktelėjus, įmonėms stengiantis patenkinti prekių, energijos ir paslaugų paklausą.

Anglijos bankas ketvirtadienį prognozavo, kad infliacija šalyje „didžiąją žiemos laikotarpio dalį“ išliks apie 5 proc., o aukščiausią tašką – maždaug 6 proc. – pasieks 2022 metų balandį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų