„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Apklausa: kas penktas Lietuvos gyventojas jaučia EURIBOR didėjimo padarinius

Praėjusiais metais gerokai padidėjus Europos tarpbankinei palūkanų normai (EURIBOR), daugiau nei penktadalis Lietuvos gyventojų teigia, kad tai juos paveikė – padidėjo turimos būsto paskolos mėnesio įmoka ar būsto nuomos kaina bei pasikeitė planai įsigyti nuosavą būstą. Labiausiai EURIBOR kilimo įtaką pajuto jauni didžiųjų miestų gyventojai, rašoma „Luminor“ pranešime spaudai.
Euribor
Euribor / 123rf

Iš viso EURIBOR pakilimo poveikį pajautė 21 proc. Lietuvos gyventojų, atskleidė gruodį „Luminor“ banko užsakymu atlikta apklausa. Iš jų didžiausia dalis atsakė, kad padidėjo jų turimos būsto paskolos mėnesio įmoka (iš viso 12 proc.). Daugiausiai taip teigiančių žmonių yra 26–35 metų amžiaus (26 proc.).

Taip pat įmokos augimą pajautė tie Lietuvos gyventojai, kurių mėnesinės pajamos siekia daugiau nei 1000 eurų vienam namų ūkio nariui (23 proc.) ir kurie gyvena didžiuosiuose šalies miestuose (20 proc.).

„Banko duomenys rodo, kad šiuo metu vidutinė paskolos suma yra apie 100 tūkst. eurų. Skaičiuojant pagal vidutinę paskolos sumą ir darant prielaidą, kad EURIBOR kyla nuo 0 iki 3 proc. preliminari vidutinė paskolos įmoka galėtų išaugti apie 100–210 eurų per mėnesį, priklausomai nuo turimos maržos, kredito termino bei pasirinkto mokėjimo metodo“, – pasakoja „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė.

Dėl EURIBOR pokyčių naujo būsto įsigijimo planus laikinai atidėjo 5 proc. apklaustųjų. Daugiausia tarp jų – 18–25 ir 26–35 metų amžiaus Lietuvos gyventojų (atitinkamai 10 ir 11 proc.). 4 proc. apklaustųjų atsakė, kad pakilus EURIBOR kartu paaugo jų nuomojamo būsto nuomos kaina.

„Pastaruosius septynerius metus EURIBOR reikšmė buvo neigiama, todėl būsto mėnesio įmoka kurį laiką nesikeitė, o dažnas bankų klientas pamiršo, kad dėl augančios EURIBOR reikšmės gali paaugti ir būsto paskolos mėnesio įmoka“, – teigia Ž.Rakauskaitė.

Tiesa, daugiau nei pusė (56 proc.) apklaustųjų atsakė, kad palūkanų normos kilimas jiems neturėjo jokios įtakos, didžioji dalis teigiančiųjų – kaimo vietovėse gyvenantys asmenys. Daugiausia apklausos dalyvių (64 proc.), kurie nepastebėjo EURIBOR pokyčių, yra 56 metų amžiaus ar vyresni. Taip pat jokio poveikio nepajuto ir beveik 64 proc. 46–55 metų amžiaus grupės apklausos dalyvių.

Europos Centrinis Bankas (ECB) per vienus metus kelis kartus pakėlė bazines palūkanų normas, o tai padarė įtakos ir tarpbankinės rinkos palūkanų normai EURIBOR, nuo kurios dažniausiai priklauso būsto paskolų įmokų dydis. Sausio 13 d. duomenimis, 3 mėn. EURIBOR siekia 2,33 proc., 6 mėn. 2,88 proc., o 12 mėn. – 3,32 proc.

Anot Ž.Rakauskaitės, prognozuojama, kad 2023 metais EURIBOR palūkanų norma greičiausiai bus didinama, tačiau šiais metais prognozuojamas mažesnis kilimas nei 2022-aisiais.

„Bet kuriuo atveju, jau turintiems būsto paskolas ar tik planuojantiems skolintis rekomenduojame atsakingai peržiūrėti ir įvertinti savo kasdienius įpročius, išmokti planuoti išlaidas ir atidžiai įvertinti, kas nutiktų, jei būsto paskolos įmoka stipriai išaugtų, susidurtumėte su finansiniais sunkumais ar netikėtomis situacijomis“, – pataria ekspertė.

„Luminor“ apklausa buvo atlikta 2022 m. gruodį bendradarbiaujant su tyrimų agentūra „Spinter tyrimai“. Apklausos metu buvo apklausta daugiau nei 1 tūkst. 18–75 metų amžiaus respondentų Lietuvoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs