O gal nebūtinai? Kaip neištuštinant savo piniginės pasimėgauti likusia vasara, pataria „Luminor“ banko kasdienės bankininkystės vadovė Aušrinė Mincienė.
Naudokitės nemokamomis galimybėmis
Jei norite sutaupyti, tačiau atsisakyti vasaros malonumų dar nesate pasiruošę, pasidomėkite nemokamais koncertais, spektakliais ir kitokiais renginiais savo mieste – vasaros metu jų vyksta ypač daug.
„Daugelis savivaldybių vasarą į miestus siekia pritraukti svečių, todėl skiria lėšas nemokamiems renginiams, pavyzdžiui, miesto šventėms. Tai yra puikus būdas nemokamai papramogauti tiems, kurių santaupos nebėra tokios didelės kaip vasaros pradžioje“, – sako A.Mincienė.
Iš kitos pusės, kai pasiilgsite ramybės, vasara taip pat yra puikus metas ilsėtis gamtoje. Tai – dar viena dažniausiai nemokama veikla tiems, kurie mėgsta pasyvias pramogas, pastebi ekspertė.
Sudarykite vasaros biudžetą
Kitas būdas vasarą sutaupyti ir neišleisti daugiau nei galite – susidaryti savo asmeninį biudžetą.
„Yra ne vienas būdas susikurti biudžeto planą, populiariausias iš jų – „50-30-20” taisyklė. Ją taikydami, 50 proc. savo gaunamų pajamų kas mėnesį atsidedame būtinosioms išlaidoms, tokioms kaip maistas, būsto nuoma ar mokesčiai, 30 proc. – laisvalaikiui ir pramogoms, o likusius 20 proc. taupome ir investuojame. Nepamirškime ir to, kad puikus būdas sutaupyti yra kaupiamieji indėliai ar taupomoji sąskaita – už taip kaupiamus pinigus gausite palūkanas, taigi, dar ir uždirbsite“, – pažymi A.Mincienė.
Prieš pirkdami pagalvokite
Taip pat, prieš įsigydami ką nors naują, pagalvokite, ar jums tikrai to reikia. Pasak ekspertės, dažnai daiktų, kurių norime, mums iš tiesų nereikia, o troškimą juos įsigyti sukelia išorinės priežastys, pavyzdžiui, įtaigi reklama.
„Normalu, kad aptikę gerus pasiūlymus, užsinorime tam tikrų prekių ar paslaugų. Tačiau geriau pirmiausia stabtelėti ir paklausti savęs, ar galite sau tai leisti. Tuomet vertėtų pagalvoti, ar jau neturite kažko panašaus, ir jei vis tik pirkinio jums reikia – pagalvoti, ar jo tikrai reikia čia ir dabar“, – patarimu dalinasi ekspertė.
Pasak A.Mincienės, dažniausiai šie klausimai padeda suprasti, kas yra svarbu, o kas – tik paremta trumpalaikėmis emocijomis ir vėliau pakenks mūsų suplanuotam biudžetui. Ji priduria, kad kartais, pamačius geidžiamą pirkinį, prieš jį perkant verta palaukti kelias dienas. Jei praėjus šiam laikui daikto vis dar norite, galite svarstyti jį įsigyti.
Gaminkite namuose ir rinkitės rankų darbą
Dar vienas būdas sutaupyti vasaros metu – vietoje restoranų ir kavinių rinktis namuose pagamintą maistą.
„Valgydami restoranuose išleidžiame žymiai daugiau ne tik todėl, kad sumokame už maisto pagaminimą ir patiekimą, bet ir todėl, kad išalkę kartais būname linkę užsisakyti per daug“, – komentuoja ekspertė.
Be maisto gaminimo namie, sutaupyti galite ir vasarą vykstantiems draugų gimtadieniams ar kitoms šventėms pasirinkdami dovanas, kurios yra tvarios.
„Rankų darbo dovanos tikrai nereiškia menkesnės daiktų vertės. Yra daugybė būdų antram gyvenimui prikelti jau turimus daiktus. Svarbu žinoti, kas pradžiugintų kitą žmogų – tai gali būti bet kas, nuo turimų knygų iki rankdarbių arba net retų augalų“, – sako ekspertė.
Atsikratykite baimės kažką praleisti
Galiausiai, jei siekiate sutaupyti – atsikratykite baimės praleisti neva reikšmingą patirtį.
„Remdamiesi vien baime praleisti tai, apie ką šneka visi, tačiau kas jums galbūt nėra įdomu ir reikalinga, priimsite sprendimus, kurie bus pagrįsti ne jūsų poreikiais, o visuomenės diktuojamomis taisyklėmis. Taip po kurio laiko gali nukentėti jūsų finansai ir net emocinė sveikata“, – teigia ekspertė.
Todėl leisdami pinigus geriau vadovaukitės savo vertybėmis. Taip tapsite labiau nepriklausomi, išvengsite nereikalingo streso, o dalykai, kuriems noriai skirsite savo pinigus, džiugins labiau, sako A.Mincienė.