Artėjant prezidentų susitikimui, Kinijos ir JAV prekybos derybininkai kalbėjosi telefonu

Artėjant svarbiam JAV ir Kinijos prezidentų susitikimui didžiojo dvidešimtuko (G20) aukščiausiojo lygio susitikime šią savaitę, vyriausieji Kinijos ir JAV prekybos derybininkai kalbėjosi apie prekybą telefonu.
Kinijos ir JAV vėliavos
Kinijos ir JAV vėliavos

Kinijos vyriausiasis prekybos derybininkas Liu He pirmadienį kalbėjosi su JAV prekybos atstovu Robertu Lighthizeriu bei JAV iždo sekretoriumi Stevenu Mnuchinu ir „pasikeitė nuomonėmis ekonomikos ir prekybos klausimais“, pranešė valstybinė Kinijos naujienų agentūra „Xinhua“.

Pokalbis įvyko „JAV pusės prašymu“, o pareigūnai susitarė toliau palaikyti ryšį, pažymėjo naujienų agentūra.

Itin laukiamas JAV prezidento Donaldo Trumpo susitikimas su Kinijos vadovu Xi Jinpingu turėtų įvykti šeštadienį, antrąją didžiojo dvidešimtuko susitikimo Osakoje, Japonijoje, dieną.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kinijos vadovas Xi Jinpingas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kinijos vadovas Xi Jinpingas

Lyderių susitikimas įvyks po to, kai praėjusį mėnesį tarp šalių nutrūko derybos, o abi milžinės pasikeitė didesniais muitais 260 mlrd. JAV dolerių vertės viena kitos prekėms.

Be to, D.Trumpas įtraukė Kinijos telekomunikacijų įrangos milžinę „Huawei“ į „juodąjį“ sąrašą, o Pekinas į tai atsakė grasindamas parengti savo „nepatikimų“ užsienio įmonių ir asmenų sąrašą.

„Palaikys daugiašališkumą“

Kinijos pareigūnai pirmadienį pareiškė sieksiantys vieningos pozicijos prieš protekcionizmą G20 susitikime.

„Vienašališkumas ir protekcionizmas kenkia pasauliniam augimui... kenkia pasaulinėms vertės grandinėms ir silpnina rinkų nuotaikas“, – pareiškė Kinijos užsienio reikalų ministro padėjėjas Zhang Jun, pristatydamas informaciją apie prezidento Xi Jinpingo dalyvavimą susitikime.

„Kinija bendradarbiaus su kitomis G20 susitikimo dalyvėmis, kad tvirtai palaikytų daugiašališkumą ir atvirą, taisyklėmis pagrįstą pasaulinę prekybos tvarką“, – pareiškė Zhang Jun.

D.Trumpas pradėjo kovą su įvairiomis šalimis ir regionais – nuo Kinijos iki Japonijos bei nuo Meksikos ir Europos Sąjungos (ES), tačiau Pekino ekonominė politika sulaukė itin daug kritikos.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

JAV ir ES apkaltino Pekiną dėl vienodų sąlygų užsienio įmonėms Kinijoje nesuteikimu, intelektinės nuosavybės vagystėmis ir tarptautinių bendrovių vertimu perduoti savo komercines paslaptis vietos partneriams.

Kinijos prekybos viceministras Wangas Shouwenas pirmadienį pareiškė, kad Vašingtonas ir Pekinas turėtų siekti kompromisų.

Visos Kinijos ir JAV derybos turi būti grindžiamos „abipuse pagarba, lygybe ir abipusė nauda bei atitikti PPO taisykles“, – pažymėjo Wangas Shouwenas.

Jis taip pat paragino JAV pašalinti „netinkamas ir diskriminuojančias“ kliūtis Kinijos bendrovėms, sakydamas, kad tokie veiksmai kelia grėsmę tiek Kinijos, tiek JAV įmonių interesams – regis, turėdamas galvoje JAV veiksmus prieš „Huawei“.

Amerikos pareigūnai apkaltino savo kolegas iš Kinijos atsisakius derybose prisiimtų įsipareigojimų, tačiau R.Lighthizeris praėjusią savaitę kalbėjo besitikįs produktyvių diskusijų.

„Manau, kad kai kurie Kinijos pareigūnai suprato nuėję per toli ir viršiję savo įgaliojimus, – pareiškė R.Lighthizeris. – Pasitikiu ir tikiu tais, su kuriais deramės... Tikiuosi, kad grįšime į kelią.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis