Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Arvydas Sekmokas: elektros tarifo dalį Visagino atominės elektrinės statybai lems ir politinės diskusijos

Energetikos ministras Arvydas Sekmokas dar nesiima pasakyti, kokia elektros tarifo dalis bus skirta naujosios atominės elektrinės statybai.
Arvydas Sekmokas
Arvydas Sekmokas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Dabar skaičiuojama. Skaičiuojami įvairūs variantai. Esmė ta, kad tai turėtų būti iš tarifo, o iš kokių komponentų, bus dar ir politinė diskusija. Galutiniai sprendimai bus kartu su investavimo sprendimais, 2015 metais. Pirmiausia turime aiškiau apibrėžti, kokią projekto dalį finansuosime iš paskolų. Kol kas numatoma, kad tai sudarys 50-70 proc. Likusios lėšos, priklausomai kiek liks, žiūrėsime,  iš kokių komponentų finansuosime likusią dalį“, – trečiadienį po Seime vykusio Energetikos forumo žurnalistams sakė A.Sekmokas.

Pasak ministro, kol kas nesvarstomas variantas, kad elektrinės statybai skolintos lėšos atsipirktų vėliau nei po 18 metų.

„Galima padaryti kitaip – padaryti kapitalo kaštus žemesnius – ne 10-15 centų, o pavyzdžiui, 5-10 centų už kilovatvalandę, bet ištempti ilgesnį atsipirkimo laikotarpį. Toks variantas įmanomas, bet toks variantas  dabar nesvarstomas“, – teigė A.Sekmokas.

Pasak jo, kol kas negalima pasakyti, ar brangs elektra, nes valstybei reikės lėšų statyti elektrinę: „Absoliučiai elektros brangimą ar nebrangimą žymiai didesne dalimi lemia kiti faktoriai – visų pirma, nes importuojame apie 65 proc. elektros energijos, lemia importuojama elektros kaina, ji turi didžiausią dalį. Brangimą  ar nebrangimą lems, kokia bus atsinaujinančių energijos išteklių plėtra – sustotume ties 23-25 proc. ar plėstumėmės ir siektume 50 proc. Tas turėtų įtakos.  Turėtų įtakos ir kiti faktoriai – linijos su Švedijas ir Lenkija“, – kalbėjo ministras. 

Remiantis naujausiais skaičiavimais, elektros energijos gamybos savikaina naujoje elektrinėje būtų 7-10 centų už kilovatvalandę.

Lietuva tikisi, kad dalyvaujant strateginiam investuotojui Japonijos kompanijai „Hitachi“, taip pat trijų Baltijos šalių energetikos įmonėms, jėgainė bus pastatyta 2020-2022 metais. Skaičiuojama, kad nauja atominė elektrinė kainuos iki 5 mlrd. eurų (17,3 mlrd. litų), 50-70 proc. jos vertės turėtų finansuoti Japonijos, JAV ir Europos bankai.

Skaičiuojama, kad nauja atominė elektrinė kainuos iki 5 mlrd. eurų (17,3 mlrd. litų). Lietuva turėtų valdyti 34 proc. būsimos naujos elektrinės valdymo įmonės akcijų ir investuoti beveik 6 mlrd. litų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?