Ataskaita: Europos verslas pavargo nuo kinų pažadų ir nori, kad Kinija atvertų savo rinką

Europos kompanijos kenčia nuo „pažadų nuovargio“ dėl Kinijos negebėjimo išpildyti savo pažadą atverti savo rinką, antradienį pareiškė ES prekybos rūmai Kinijoje.
Kinijos batiskafas „Jiaolong“ ruošiamas panirimui į Marianų įdubą
Kinijos batiskafas „Jiaolong“ ruošiamas panirimui į Marianų įdubą / „Scanpix“/„Xinhua“/„Sipa USA“ nuotr.

Rūmų paskelbtoje 400 puslapių apimties ataskaitoje aptariamos įvairios reguliacinės kliūtys, kurio ir toliau stabdo Europos įmonių investicijas antroje didžiausioje pasaulio ekonomikoje. Joje teigiama, kad Europos verslas „kenčia nuo susikaupusio „pažadų nuovargio“ ir pastaraisiais metais girdėjo daugybę pažadų, kurie niekada nebuvo įgyvendinti“.

Rūmai ragina Kinijos komunistų partija „susieti žodžius su konkrečiais veiksmais ir suteikti abipusę prieigą prie savo rinkos“. Ataskaitoje nurodoma, kad užsienio investicijoms įvesti apribojimai verčia Europos kompanijas dirbti su vietos įmonėmis ir dalintis svarbiomis technologijomis. O kai kuriais atvejais joms visai uždrausta įžengti į tam tikrą rinką.

Tuo tarpu kinų kompanijoms ES rinkose netaikomi tokie apribojimai, prieš ataskaitos paskelbimą žurnalistams sakė prekybos rūmų prezidentas Matsas Harbornas.

„Mes raginame panaikinti užsienio investicijų įstatymus“, – sakė jis, pabrėžęs, kad jie padaryti investicinę aplinką Kinijoje per sudėtingą, neprognozuojamą ir neaiškią, kas stabdo užsienio investicijas.

„Skaičiai kalba patys už save: pernai kinų investicijos Europoje išaugo 77 proc., o ES investicijos Kinijoje sumažėjo ketvirtadaliu“, – pareiškė M. Harbornas.

Pirmąjį šių metų ketvirtį ES investicijos Kinijoje sumažėjo dar 23 proc.

Gegužę minėtų rūmų atlikta įmonių apklausa parodė, kad 54 proc. ES bendrovių, dirbančių Kinijoje, jaučiai, kad su jomis elgiamasi prasčiau nei su vietos įmonėmis.

Reali padėtis gerokai skiriasi nuo Kinijos lyderių žodžių. Sausį Kinijos prezidentas Xi Jinping Davose vykusio Pasaulio ekonomikos forumo metu gyrė globalizaciją ir teigė, kad Kinija yra įsipareigojusi atsiverti.

Vėliau tą mėnesį kinų valdžia pažadėjo „sukurti aplinką sąžiningai konkurencijai“ ir „stiprinti pastangas pritraukti užsienio investicijų“.

Tačiau užsienio kompanijos vis dar nerimauja dėl verslo aplinkos Kinijoje. Pavyzdžiui, pastarosiomis savaitėmis Kinijos muitininkai draudžia tam tikrų pelėsinių sūrių importą iš Europos. Toks sprendimas buvo priimtas be jokio paaiškinimo, nors nauji nacionaliniai maisto saugumo standartai rengiami jau daugiau nei dvejus metus ir dar nėra patvirtinti.

„Tai labai stebina, ir mes negalime suprasti to priežasčių“, – sakė M. Harbornas.

Be didesnio Kinijos valdžios skaidrumo, abstrakčios įstatymų formuluotės ir toliau neleis šalyje sukurti sąžiningos konkurencijos ir padidinti pasitikėjimo, sakė ES prekybos rūmų Kinijoje prezidentas. „O pasitikėjimo stoka tikrai kenčia užsienio investicijų pritraukimui“, – pabrėžė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų