Naujausiais Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybos (EUIPO) ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (OECD) skaičiavimais, kurie pagrįsti duomenimis apie 2016 metais muitinėje konfiskuotas prekes, klastotėms tenkanti dalis, 2013 metais, apytikriais vertinimais, siekusi 2,5 proc. pasaulio prekybos apyvartos, nuo to laiko „smarkiai“ padidėjo.
Vien į Europos Sąjungą (ES) 2016-aisiais buvo įvežta klastočių už 121 mlrd. eurų ir tai sudarė 6,8 proc. viso metinio bloko importo iš ne ES šalių, nors 2013 metais ši dalis siekė 5 proc., rodo EUIPO duomenys, į kuriuos neįtrauktos ES pagamintos ir suvartotos klastotės ar per internetą platinamos piratinės prekės.
„Klastotės ir piratavimas kelia didžiulę grėsmę inovacijoms ir ekonomikos augimui – ir ES, ir pasauliniu lygmeniu“, – pareiškė EUIPO generalinis direktorius Christianas Archambeau.
Anot jo, „toks susirūpinimą keliantis“ augimas „aiškiai rodo, jog, siekiant galutinai išspręsti šią problemą, būtina visais lygmenimis imtis koordinuotų veiksmų“.
Dauguma labiausiai nuo klastočių ir piratavimo nukenčiančių bendrovių yra įsikūrusios išsivysčiusiose EBPO šalyse, kaip antai ES valstybėse, JAV, Japonijoje ir Pietų Korėjoje.
Tačiau vis didesnius nuostolius patiria ir Kinijos, Brazilijos bei Honkongo įmonės, pažymima ataskaitoje.
Daugiausia klastočių ir piratinių prekių eksportuoja Kinija, Honkongas, Jungtiniai Arabų Emyratai, Turkija, Singapūras, Indija ir Malaizija.
Ataskaita buvo parengta remiantis duomenimis apie beveik 0,5 mln. siuntų, kurias muitinėje konfiskavo tarptautinės vykdomosios tarnybos.