Nerimą organizacijų darže sukėlė Seime svarstomas Atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimo projektas. Jei Seimas pritars, jau nuo kitų metų sausio 1 dienos organizacijų lauktų permainos. Viena iš naujovių – tai pačiai organizacijai galės būti išduodama jau tik vienos rūšies licencija. Pavyzdžiui, ta pati organizacija galės rūpintis tik pakuotėmis arba tik senomis padangomis ir pan. Šiuo metu licencijų skaičius nėra ribojamas.
„Nuo sausio kai kurios mūsų licencijos turės būti panaikintos. Tik neaišku, kokia tvarka ir kurios. Mūsų nuomone, toks teisinis reguliavimas pažeistų konstitucinius teisėtų lūkesčių apsaugos bei proporcingumo principus, nes organizacijos nariai, organizacijai gavus licenciją, įgijo teisę organizuoti atliekų tvarkymo veiklą, finansavo ir kūrė atliekų tvarkymo sistemas, o dabar šios teisės neteks ir patirs didžiulių nuostolių. Jau esame sukūrę baterijų surikimo sistemą, šalyje pastatėme 4.000 surinkimo talpyklų, naujas įstatymas visas šias investicijas nubrauktų“, – sakė 265 įmones vienijančios Gamintojų ir importuotojų asociacijos direktorius Alfredas Skinulis.
Kita naujovė – pakuotės, elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymo organizavimo licencijos nuo Naujųjų galės būti išduodamos tik tai organizacijai, kurios nariai, gamintojai ir importuotojai Lietuvos rinkai tiekia ne mažiau kaip 25% viso šalyje parduodamo šios įrangos kiekio.
„Jeigu būtų priimtos tokios pataisos, tai jau po Naujųjų rinkoje liktų tik viena elektronikos atliekomis besirūpinanti organizacija – apie 60 proc. rinkos užsiimanti EEPA, nes tik ji viena atitinka reikalavimą dėl 25 proc. rinkos. Mes šio barjero neperliptume, taigi atsidurtume už borto“, – aiškino A.Skinulis.
Dabar šalyje veikia 4 licencijuotos gamintojus ir importuotojus vienijančios atliekų tvarkymo organizacijos. Licenciją užsiimti elektros ir elektronikos atliekų tvarkymu turi dvi organizacijos: asociacija EEPA ir Gamintojų ir importuotojų asociacija (GIA). Pakuočių atliekomis užsiima ir viešoji įmonė „Žaliasis taškas“, ir GIA.