Paslėptas industrinis miestas
Daugelis turistų, keliaujančių kruizu nuo Amsterdamo iki Budapešto, negali patikėti, kad Vokietijos miestas Vertheimas yra tarptautinis industrinis miestas: aplink jį nėra dūmų, smogo ar sunkiųjų pramonės mašinų.
Vokietijoje mažos ir vidutinės sudaro 98 proc. visų eksportuojančių Vokietijos bendrovių ir įdarbina maždaug du trečdalius šalies darbo jėgos.
Miestas turistus pasitinka pilimi ant kalno viršūnės šalia Maino upės ir gatvėmis, pilnomis spalvingų kavinių, kuriose siūloma paragauti kavos, paskanauti baltojo vyno ar pasistiprinti užkandžiais.
Tačiau paėjus tolėliau žemyn Maino upe išvysite nenuilstančią verslo imperiją, įsikūrusią tarp Maino ir miškingų Bavarijos kalvų sankirtos, kur viena šalia kitos įsikūrusios daugiausiai mažos ir vidutinės įmonės – Vokietijos ekonomikos variklis.
„Globalpost“ rašo, kad būtent jos ir paaiškina, kodėl Vokietijos ekonomika klesti, kai kitos šalys susiduria su sunkumais.
„Mes nuolat ieškome geriausios įmanomos kokybės. Ieškome geriausių medžiagų ir visi muzikos industrijoje tai puikiai žino. Tai ir yra mūsų sėkmės priežastis, dėl kurios esame lyderiai – visai kaip „Rolls Royce“ automobilių industrijoje“, – sako pasaulyje pirmaujančios stovus muzikantams gaminančios įmonės „Koening & Meyer“ produktų vadovas Werneris Scheuermannas.
Vokietijos ekonomikos stuburas
Vokietijoje mažos ir vidutinės įmonės vadinamos „mittelstand“. Jos sudaro 98 proc. visų eksportuojančių Vokietijos bendrovių ir įdarbina maždaug du trečdalius šalies darbo jėgos.
„Inovatyvios tarptautinės bendrovės yra be galo svarbios Vokietijos ekonomikai. Jos yra svarbios ne tik eksportui, bet ir visai mūsų šalies ekonomikai, jos – mūsų ekonomikos stuburas“, – sako Prognozių ir ekonominės politikos prie Vokietijos ekonominių tyrimų instituto vadovas Ferdinandas Fichtneris.
Vertheime, vos 24 tūkst. gyventojų turinčiame mieste, yra įsikūrę 11 bendrovių, kurios savo verslo srityse yra lyderės visame pasaulyje.
Tai, ką jos gamina, paprastiems turistams susidomėjimo nekelia: laboratorinius reikmenis iš stiklo, spausdintuvus ir pramoninių ryšių sistemas.
Jų sėkmės priežastis – suderintos naujosios technologijos ir senamadiškas meistriškumas.
Padeda švietimas
Viena iš Vokietijos pramonės stiprybių yra švietimo sistema, kuri sukurta taip, kad mokiniai galėtų ne tik mokytis iš vadovėlių, bet ir įgyti praktinių žinių.
„Jauni žmonės pas mus ateina tiesiai iš mokyklos suolų. Jie dirba su bendrove trejus metus, į mokyklą eina vieną ar du kartus per savaitę. Jie išmoksta, kaip paruošti produktus, kaip dirbti administracinį darbą“, – sako vienos iš Vertheime įsikūrusių bendrovių vadovas Alexanderis Schmittas.
Tam, kad pajustų, kas yra darbas, 15-mečiai vaikai praleidžia ir po 3 savaites gamyklose.
Dar viena smulkių ir vidutinių įmonių sėkmės paslaptis yra gera darbinė aplinka ir santykiai tarp darbuotojų: idėjomis čia keičiasi visi, nuo valytojų iki įmonių vadovybės.