Aukso kainos balandžio sandoriams Niujorko „Comex“ biržoje smuko 9,35 proc. iki 1 360,60 JAV dolerio už unciją.
Tai buvo didžiausias smukimas nuo 1983 metų vasario 28 dienos.
Savaite anksčiau aukso kainos dar siekė 1 600 JAV dolerio už unciją.
Pasak analitikų, smukimą lėmė pranešimas, jog Kinijos bendrasis vidaus produktas pirmąjį ketvirtį, palyginti su tuo pat laikotarpiu metais anksčiau, padidėjo 7,7 procento. Tuo tarpu analitikai prognozavo, kad augimas pirmąjį ketvirtį paspartės iki 8 procentų.
Be to, sunkumų slegiamas Kipras praėjusią savaitę pranešė ketinantis parduoti dalį savo 14 tonų aukso atsargų, siekiant finansuoti Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ir Europos Sąjungos teikiamą paramą.
Banko „Finasta“ ekonomistė Rūta Medaiskytė priduria, kad aukso kainos smukmui daugiausiai įtakos gali turėti ir grįžęs nepasitikėjimas JAV ekonomikoje ir tai, jog auksas jau seniai buvo pervertintas – neva dėl to gali būti siekiama jį parduoti.
Tačiau esą daugiausiai įtakos aukso kainai turėjo psichologiniai veiksniai, kurie prieštarauja įprastinei logikai.
Pasak R.Medaiskytės, aukso kainos pokyčiai neturėtų tapti priežastimi lietuviams parduoti turimas aukso atsargas.
„Apie lietuvių laikomas aukso atsargas spręsti sudėtinga, nes nėra oficialios statistikos. Maža dalis Lietuvos investuotojų galėjo būti investavę į su auksu susijusias finansines priemones. Tačiau labiausiai auksas lietuvių namuose turėtų būti aptinkamas fizine forma – juvelyrikos dirbinių, monetų ar investicinių aukso luitelių. Kartu su kritusiomis kainomis rinkoje, šio turto vertė taip pat sumažėjo. Bet vargu ar šiandien paprastam lietuviui verta priimti karštakošiškus sprendimus, kai padėtis rinkoje nesistabilizavo. Ypač jei aukso dirbiniai laikomi kaip ilgalaikė investicija ar iš viso yra tapę šeimos vertybe“, – rašoma R. Medaiskytės komentare.