Australijos statistikos biuras trečiadienį pranešė apie antrąjį šalies ketvirtinį ekonomikos susitraukimą nuo pandemijos pradžios – bei vieną didžiausių istorijoje, – sukeltą ilgalaikių ribojamų priemonių daug gyventojų turinčiose valstijose ir miestuose poveikio.
Sidnėjus, Melburnas ir Kanbera buvo uždaryti dalį ketvirčio, todėl namų ūkiai paslaugoms išleido žymiai mažiau.
Išlaidos viešbučiams, kavinėms ir restoranams sumažėjo 21 proc., o transportui – 40 procentų.
Australijos rodiklis skyrėsi nuo kitų didelių ekonomikų, tokių kaip Kanada, Indija, Japonija, JAV ir euro zona, kurių ekonomikos minėtu laikotarpiu augo atnaujinus verslo veiklą.
Ekonomistai prognozavo net 2,8 proc. susitraukimą, tačiau, regis, tokio rodiklio padėjo išvengti padidėjęs eksportas, kurį paskatino aukštos anglių ir dujų kainos.
Ekonomistai tikisi, kad paskutinį metų ketvirtį šalies ekonomika atsigaus.
„Šie duomenys rodo didelius sutrikimus, kuriuos sukėlė karantinai dviejose didžiausiose valstijose“, – mano NAB vyriausiasis ekonomistas Alanas Osteris.
Jis pridūrė, kad pastarojo metu aktyvumo rodikliai rodo „jau vykstantį tvirtą atsigavimą“.
Visgi duomenys gali sustiprinti nerimą dėl galimo omikron varianto poveikio ekonomikai, o „Moody's Investor Service“ trečiadienį perspėjo, kad atmaina „kelia naują riziką pasaulinės ekonomikos augimui ir infliacijos prognozėms“.
Australijoje 87 proc. vyresnių nei 16 metų asmenų yra visiškai paskiepyti, taigi viliamasi, kad bus pavyks išvengti tolesnių karantinų.
Visgi Australija yra tarp šalių, kurios jau sugriežtino kelionių apribojimus dėl omikron atradimo.
Australijos centrinis bankas mano, kad nors ekonomikos atsigavimas yra „netolygus“, pasitikėjimas ekonomika „išlieka pakankamai aukštas“.
„Pagal mūsų pagrindinį scenarijų, ekonomika vėl augs ketvirtąjį ketvirtį ir tikimės, kad kitų metų antroje pusėje grįš į trajektoriją, stebėtą iki išplintant delta atmainai“, – pareiškė bankas.