Automobilių importas JAV ataskaitoje pavadintas grėsme nacionaliniam saugumui

JAV prekybos departamento parengtoje ataskaitoje padaryta išvada, kad JAV automobilių importas kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, ir Baltieji rūmai tai gali panaudoti kaip pagrindą nustatyti importo muitus, pranešė naujienų agentūros AFP šaltiniai.
Berniukas laiko Kinijos ir JAV vėliavėles
Berniukas laiko Kinijos ir JAV vėliavėles / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Užbaigus tyrimą, kurį gegužę liepė atlikti prezidentas Donaldas Trumpas, į pagrindinį klausimą, ar importas „kenkia“ JAV nacionaliniam saugumui, buvo atsakyta „teigiamai“, pareiškė AFP šaltinis Europos automobilių pramonėje.

„Ataskaitoje bus nurodyta, kad automobilių importas kelia grėsmę nacionaliniam saugumui“, – pareiškė kitos automobilių gamybos bendrovės atstovas.

Ataskaita, kuri Baltiesiems rūmams turi būti pateikta iki sekmadienį pasibaigiančio termino, užsienio automobilių gamintojams kėlė nemažą rūpestį.

D. Trumpas yra pagrasinęs europietiškiems automobiliams, kurie, anot jo, kenkia JAV automobilių gamybos pramonei, nustatyti 25 proc. importo muitus.

Gavęs ataskaitą, JAV prezidentas turės per 90 dienų apsispręsti, ar įvesti muitus.

Liepos mėnesį D. Trumpas su Europos Komisijos pirmininku Jeanu Claude‘u Junckeriu sutarė dėl prekybos paliaubų ir pažadėjo nenustatyti naujų muitų, kol tęsiamos derybos.

Europos Komisijos atstovas spaudai Danielis Rosario ketvirtadienį pažymėjo, jog liepą paskelbtame bendrame pranešime buvo „labai aiškiai nurodyta, kad abi šalys nesiims jokių veiksmų, kurie gali sutrikdyti šį procesą“.

„Jeigu Jungtinės Valstijos imsis tokių veiksmų, ES atitinkamai imsis atsakomųjų veiksmų“, – pareiškė jis.

Europos Komisijos prekybos generalinio direktorato generalinis direktorius Jeanas Lucas Demarty praėjusį mėnesį pareiškė, kad Briuselis yra pasirengęs įvesti importo muitus 20 mlrd. eurų vertės amerikietiškoms prekėms, jeigu JAV prezidentas įvykdys savo grasinimą ir nustatys papildomus muitus europietiškiems automobiliams.

„Turime būti pasirengę atitinkamai ir veiksmingai atsakyti į bet kokius naujus prekybos apribojimus, kuriuos mums gali nustatyti Jungtinės Valstijos, – tuomet pareiškė jis. – Parengėme juodraštinį sąrašą iš JAV importuojamų prekių, kurių bendra vertė sudaro 20 mlrd. eurų ir kurių atžvilgiu gali būti imtasi priemonių.“

Tačiau D. Trumpo administracija, kaip ir Kinijos atveju, naudoja muitus ir žarsto grasinimus juos įvesti, siekdama išsiderėti palankesnes prekybos sąlygas.

„Baltieji rūmai nori turėti galimybių įvesti muitus, jeigu derybos nutrūktų arba jeigu Vašingtonas nuspręstų, kad Europos Sąjungos ir Japonijos pasiūlymai yra nepakankamai dosnūs“, – pažymėjo konsultacijų bendrovė „Eurasia Group“ šią savaitę paskelbtoje apžvalgoje.

Nacionalinis saugumas?

Baltieji rūmai, remdamiesi nacionalinio saugumo sumetimais, jau nustatė didelius importo muitus aliuminiui ir plienui. Dėl to ES, Kanada, Meksika ir Kinija nedelsdamos ėmėsi atsakomųjų veiksmų.

Prekybos partneriai kartais neslėpdavo pykčio, kai buvo teigiama, kad jų eksportas kelia grėsmę Amerikos nacionaliniam saugumui.

Pirmaujančių Vokietijos automobilių gamybos bendrovių vadovai pernai gruodį apsilankė Baltuosiuose rūmuose, tikėdamiesi iš D. Trumpo išgirsti, kad nauji importo muitai nebus įvesti.

JAV prezidentas bendroves ta proga paskatino didinti investicijas JAV gamyklose, kuriose jos šiuo metu gamina JAV rinkai ir eksportui skirtus automobilius.

Vokietijos automobilių gamintojų federacijos VDA duomenimis, Vokietijos automobilių gamintojai JAV gamyklose šiuo metu turi 118 tūkst. darbuotojų. 2018 metais tose gamyklose buvo pagaminta 750 tūkst. transporto priemonių ir 56 proc. šio kiekio buvo eksportuota į Kiniją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų