„Energetika turėtų būti ne religija, ne tikėjimo dalykas. Mes nesimeldžiame nepriklausomybės dievui, nes nepriklausomybės energetikoje nėra“, – pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė parlamentarė Birutė Vėsaitė.
Todėl Lietuvos socialdemokratų partija kol kas nėra linkusi pasirašyti partijų susitarimo dėl energetinių projektų. Negana to, socialdemokratai siūlyme pasirašyti tokį dokumentą įžvelgia ir konservatorių politinį išskaičiavimą.
Esą dabar, kai artėja rinkimai, norima numatyti, kad po jų detali informacija apie projektų eigą būtų teikiama ne tik valdantiesiems, bet ir opozicijai, nors patys konservatoriai iki šiol tokią informaciją laikė tik sau.
„Tas susitarimas yra labiau viešųjų ryšių akcija. Kai Vyriausybė nueina nuo scenos, tada jau ji siūlo visoms partijoms sekti energetinius projektus“, – piktinosi B.Vėsaitė.
Daugiausia nerimo socialdemokratams kyla dėl Visagino atominės elektrinės statybų, nes esą kol kas vyriausybė opozicijai neparodė jokių dokumentų, o palaikymo siekia palikdama daugybę neatsakytų klausimų.
„Turime pamatyti dokumentus, kol kas jų mums neparodė. Yra koncesijos sutartis, kurios aš irgi nemačiau, jei joje nebus kalbama apie finansinius įsipareigojimus, akcininkus su proporcijomis, kiek skolintis ketinama, kokios bus palūkanos. Šiandien yra labai daug klausimų, jei koncesijos sutartis bus sausa, tai mes negalime prisiimti politinės atsakomybės ir jai pritarti“, – pirmadienį pareiškė socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius.
Be to, opozicinės partijos vadovą stebina, kad iki šiol sudarytus susitarimus dėl VAE pasirašė ne energetikos ministras Arvydas Sekmokas, o viceministras Žygimantas Vaičiūnas.
„Gal kai kas bijo pasirašyti? Nes mes matėme, kad stovėjo už nugaros ministras“, – piktinosi A.Butkevičius.
Todėl socialdemokratai, užuot rėmę partijų susitarimo dėl energetinių projektų idėją, pirmiausia remia iniciatyvą organizuoti referendumą ir piliečių atsiklausti, ar jiems reikia naujos atominės elektrinės.
Tuo tarpu suskystintų dujų terminalas, opozicinės partijos nuomone, Lietuvai būtų naudingas, tačiau dėl dujų tiekimo jam turėtų būti tariamasi ne su Norvegija, o su skurdesnėmis šalimis.
„Kataras, Libija, Nigerija, Alžyras, Karibų jūros baseino šalyse – ten galime nusipirkti pigių skystų dujų“, – spaudos konferencijoje sakė socialdemokratas Rimantas Sinkevičius.
Be to, R.Sinkevičiaus teigimu, dujų terminale dirbantys žmonės turėtų būti iš Lietuvos ir gauti „lietuviškus atlyginimus“, o specialistai tam nėra rengiami.
Pasak socialdemokratų, mąstant apie suskystintų dujų terminalą taip pat reikėtų atsižvelgti, kad įvykdžius renovaciją, Lietuvai šilumos poreikiams patenkinti dujų reikės kur kas mažiau, o nuomojama talpykla gali pasirodyti esanti per didelė.