Šalia tokių mokėjimo sistemų kaip „Visa“, vertinant efektyvumą, bitkoinai yra visiškas švaistymas.
„Visa“ sistema 2016 metais atlikta 82,3 milijardų pinigų perlaidų, o bitkoinais per metus atliekama apie 90 milijonų perlaidų, tai yra vos 0,1 proc., palyginti su „Visa“. Tačiau bitkoinams elektros reikia maždaug 32 kartus daugiau nei „Visa“. Jei „Visa“ sistema leidžia atlikti 56 pavedimus per sekundę, bitkoinai geriausiu atveju yra apriboti vos 3–4 pavedimais per sekundę.
Bitkoinų tinklo elektros energijos sąnaudos vos per mėnesį išaugo 9,3 proc. ir šiuo metu siekia 17,5 teravatvalandės (TWh) – panašiai tiek elektros energijos sunaudojama Kroatijoje, Islandijoje arba Kuboje. Lietuvoje pernai buvo suvartota 10,86 TWh elektros energijos.
„Nuo pat veiklos pradžios bitkoinų pasitikėjimą užtikrinti leido algoritmas, pagrįstas atlikto darbo įrodymais. Įrenginiai, kurie atlieka tokį „darbą“, sunaudoja milžiniškus kiekius elektros energijos. Bitkoinų energijos suvartojimo indeksas buvo sukurtas siekiant leisti suvokti tuos kiekius ir padidinti supratimą, koks netvarus yra šis algoritmas, pagrįstas atliktu darbu“, – aiškinama digiconomist.net svetainėje.
Tad šiuo metu atlikti vieną pavedimą bitkoinais kainuoja 193 kilovatvalandes elektros energijos. Tokio kiekio vienai Lietuvos šeimai pakaktų vidutiniškai daugiau nei dviem mėnesiams.
„Kol bitkoinų išgavimas naudojant kompiuterinius resursus užtikrina stabilias pajamas, žmonės skatinami naudoti elektros ištroškusius įrenginius, kad gautų bitkoinų dalį. Per pastaruosius metus tai lėmė, kad visas bitkoinų suvartotas elektros kiekis pasiekė epines apimtis“, – teigia indekso autoriai.
Jie pažymi, kad bitkoino algoritmas, pagrįstas atlikto mašininio darbo kiekiu, yra pirmasis, kuris pagrįstai veikia, tačiau jis toks nėra vienintelis.
„Efektyvesni algoritmai buvo sukurti pastaraisiais metais, pavyzdžiui, pagrįsti dalyvavimu sistemoje, kur valiutos savininkai, o ne jos išgavėjai, vadinamieji „kasėjai“, palaiko sistemą. Tam nereikia itin daug didelės skaičiuojamosios galios įrengimų, kurie orientuoti atlikti kuo daugiau darbo per sekundę. Dėl to elektros sąnaudos būtų palyginti nereikšmingos“, – teigiama svetainėje ir siūloma, kad ir bitkoinai ilgainiui pereitų prie panašaus algoritmo.
Nuo autorių kliuvo ir kitai kriptografinei valiutai – „Ethereum“ (eterio) tinklui. Jam jau reikia 5 teravatvalandžių elektros energijos per metus, o tai sudarytų pusę Lietuvos metinio poreikio. Abi kriptovaliutos suvartoja daugiau elektros energijos nei Vengrija.
Vienai perlaidai eteriais tenka 35 kilovatvalandės suvartotos elektros energijos – tiek pakaktų įjungtai mikrobangų krosnelei veikti be pertrūkių dvi paras.
„Mūsų skaičiavimai rodo, kad vieno patvirtinto pavedimo kaina sudaro apie 1,4–2,9 JAV dolerius, iš jų 57 proc. sudaro valiutų išgavimui sunaudota elektros energija“, – pažymi digiconomist.net.