Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Britanija užlieta korupciniais pinigais, sako tyrėjai

Didžioji Britanija yra užlieta nešvariais pinigais, nes labiausiai korumpuoti žmonės pasaulyje perka šioje šalyje prabangias jachtas, papuošalus, nekilnojamąjį turtą, reaktyvinius lėktuvus ir netgi apmoka mokslą privačiose švietimo įstaigose, rodo ketvirtadienį paskelbtos studijos išvados.
Londonas, Jungtinė Karalystė
Londonas, Jungtinė Karalystė / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Nevyriausybinė organizacija „Transparency International“ nustatė, kad į Jungtinę Karalystę per šioje šalyje registruotas apskaitos įmones, bankus ir advokatų kontoras įtekėjo daugiau kaip 300 mlrd. svarų (347 mlrd. eurų) įtartinų pinigų. Ši išvada buvo padaryta išanalizavus daugiau kaip 400 korupcijos ir pinigų plovimo bylų.

„Transparency International“ atstovas naujienų agentūrai AFP sakė, kad šios bylos apima trijų dešimtmečių laikotarpį, bet dauguma jų yra iškeltos per pastaruosius 10–15 metų.

„JK yra korupcinio turto iš viso pasaulio centras“, – pažymėjo organizacija.

Perkamas prestižas

„Šie pinigai gaunami padedant bendrovėms, registruotoms JK ir jos lengvatinio apmokestinimo finansų centruose, investuojant į prabangų nekilnojamąjį turtą šalyje, ir yra naudojami pirkti prieigai prie prestižinių institucijų ir privilegijuotam gyvenimo būdui“, – sakoma pranešime.

„Reikšminga dalis [šių pinigų] įgyjama tų, kas piktnaudžiavo jiems patikėta valdžia dėl asmeninės naudos“, – pažymėjo „Transparency International“.

Organizacija nurodė nustačiusi 86 finansų institucija, 81 teisinių paslaugų bendrovę ir 62 apskaitos įmones, „nesąmoningai arba kitaip“ padėjusias asmenims plauti pinigus.

„Atskleidimų, pateikiančių detalių apie korumpuotų asmenų pasaulinio kontingento investicijas ir piktnaudžiavimą mūsų ekonomika arba ja naudojantis, sąrašas tapo pernelyg ilgas, kad jį būtų galima ignoruoti, – rašoma studijoje. – Nors ši padėtis smarkiai neramina, [šis piktnaudžiavimas] vis didesniu mastu pripažįstamas politikos sluoksniuose ir versle, o tai yra teigiamas žingsnis reikšmingų veiksmų link.“

Organizacija pažymėjo, kad kai kurioms paslaugoms, pavyzdžiui, teikiamoms architektų, interjero dizainerių, privačių švietimo įstaigų ir viešųjų ryšių bendrovių, netaikomos kovos su pinigų plovimu priežiūros taisyklės.

Studijoje taip pat minimas 421 nekilnojamojo turto objektas, kurių bendra vertė – apie 5 mlrd. svarų, „įsigytas iš įtartino turto“.

Be to, „Transparency International“ perspėjo, kad tai gali būti tik „ledkalnio viršūnė“, nes apie 87 tūkst. nekilnojamojo turto objektų Anglijoje ir Velse yra valdomi bendrovių, registruotų subjektų slaptumą užtikrinančiose jurisdikcijose, nepateikiančiose jokios informacijos apie naudos gavėjus.

Grupė tai pat perspėjo dėl virtinės įtartinų pirkimų, be kita ko, susijusių su superjachtomis, prabangiais automobiliais, privačiais reaktyviniais lėktuvais ir netgi lože Čelsio futbolo klubo stadione „Stamford Bridge“.

„Seniai žinojome, kad JK pasaulinio lygio paslaugos pritraukdavo įvairių klientų, įskaitant turinčių slėptinų pinigų ir praeičių, – pridūrė „Transparency International“ Britanijos skyriaus politikos direktorius Duncanas Hamesas. – Dabar pirmąjį kartą nušvietėme, kokios yra šios bendrovės ir kaip jos įsipainiojo į kai kuriuos didžiausius mūsų laikų korupcijos skandalus.“

„Tai turėtų tapti žadinančiu skambučiu vyriausybei ir priežiūros institucijoms, taip pat atnešti labai reikalingų reformų JK apsaugos nuo nešvarių pinigų srityje“, – pabrėžė D.Hamesas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos