„ES lygmeniu turime griežtas kovos su pinigų plovimu taisykles, tačiau reikia, kad šias taisykles įgyvendintų ir visos valstybės narės“, – pareiškė Europos komisarė Vera Jourova.
„Nenorėtume, kad ES būtų kokių nors silpnų grandžių, kurias galėtų išnaudoti nusikaltėliai. Pastaruoju metu kilę skandalai parodė, kad valstybės narės turėtų skubiai spręsti šį klausimą“, – pažymėjo Europos Komisijos narė.
Europos Komisijos (EK) neįprastai griežtas pasisakymas valstybių narių atžvilgiu nuskambėjo peržiūrėjus galiojančias pinigų plovimo taisykles ir nustačius esamus trūkumus.
Pastaruoju metu visoje Europoje įsikūrę bankai susidūrė su įvairiais pinigų plovimo skandalais, kurių dalis kilo tokiose Šiaurės šalyse kaip Danija, Švedija ir Suomija.
Be to, neteisėta veikla dažnai buvo susijusi su bankų filialais, veikiančiais Baltijos šalyse, per kuriuos rusų turtuoliai, kaip įtariama, neteisėtai siuntė pinigus vengdami mokesčių ir sankcijų.
Didžiausio skandalo sūkuryje atsidūrė Danijos bankas „Danske Bank“, kurio veikla tiriama Estijoje, Danijoje, JAV, Didžiojoje Britanijoje bei Prancūzijoje ir kuris yra kaltinamas padėjęs „išplauti“ apie 230 mlrd. JAV dolerių, daugiausia iš Rusijos, per savo padalinį Estijoje.
2018 metais skandalas sukrėtė trečią pagal dydį Latvijos banką ABLV, kai JAV apkaltino banką Rusijos pinigų plovimu ir Šiaurės Korėjai taikomų sankcijų pažeidimu.
Tuo tarpu praėjusį mėnesį tyrimą dėl pinigų plovimo atliekantys Danijos prokurorai atliko kratas „Nordea“ biuruose Danijoje.
Atsižvelgdama į visus šiuos skandalus, Europos Komisija (EK) paragino įgyvendinti griežtesnę kontrolę ir užtikrinti geresnį nacionalinių valdžios institucijų veiklos koordinavimą visoje Europoje.
EK taip pat mano, kad daugelis problemų galėtų būti išspręstos, jei šalys taikytų galiojančias ES taisykles.
„Egzistuoja struktūrinė problema, susijusi su ES gebėjimu užkirsti kelią finansų sistemos naudojimui neteisėtais tikslais“, – pareiškė buvęs Latvijos ministras pirmininkas Valdis Dombrovskis.
„Šios problemos turi būti imtasi ir ji turi būti išspręsta verčiau greičiau nei vėliau“, – pridūrė V.Dombrovskis.