Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

D.Trumpo tarifai jau grįžta bumerangu: pašoko skalbimo mašinų kainos

Dar iki įvedant plieno ir aliuminio tarifus, JAV prezidentas Donaldas Trumpas aiškino, kad automobilių importas kenkia Amerikos „nacionaliniam saugumui“. Dar iki paskelbiant muitus daugiau nei 1000 Kinijos produktų, mokesčiai buvo pritaikyti skalbimo mašinoms. „The Washington Post“  autorė Catherine Rampell prisimena, kokią įtaką tai turėjo JAV skalbimo mašinų rinkai.
Moteris prie skalbimo mašinos
Moteris prie skalbimo mašinos / Vida Press nuotr.

Skalbimo mašinų pramonė buvo vienas pirmųjų sektorių, kuriuos Donaldas Trumpas nusprendė gelbėti agresyviais tarifais. Dabar, praėjus keliems mėnesiams, šis griežtos prekybos strategijos pavyzdys rodo, kokių neigiamų efektų tai gali turėti JAV įmonėms, vartotojams ir darbuotojams, kuriems D.Trumpas nori padėti.

Užsieniečių gaminamos skalbimo mašinos ne visada buvo vaizduojamos kaip valstybės priešai. Anksčiau JAV valdžia tikėjo, kad augantis šios buitinės technikos importas valstybei yra naudingas. Bent jau taip sufleravo JAV antimonopolinių institucijų atstovai 2006 metais, kai leido amerikietiškoms kompanijoms „Whirlpool“ ir „Maytag“ susijungti. Tuo metu susijungusi bendrovė užėmė apie pusę vietos skalbimo mašinų rinkos.

Paprastai tokia didelė rinkos koncentracija būtų it raudona vėliava. Tačiau Teisingumo departamentas pareiškė, kad nėra susirūpinęs, nes „Whirlpool“ naujieji konkurentai iš Pietų Korėjos – LG ir „Samsung“ – pastaraisiais metais įsitvirtino rinkose. Jų produkcijos importas, pareigūnų teigimu, padės sukontroliuoti „Whirlpool“ ir palaikys konkurenciją JAV rinkoje.

Taip, „Whirlpool“ nelaimei, ir nutiko. Per daugiau nei dešimtmetį įmonės rinkos vertė traukėsi greičiau nei medvilniniai marškinėliai – dabar šis JAV skalbimo mašinų gamintojas užimta tik kiek daugiau nei trečdalį rinkos.

„Samsung“ ir LG tikino, kad jie įsitvirtina ir auga dėl to, kad siūlo savo vartotojams tai, ko jie nori, ir skiria dėmesį efektyvumui.

JAV mieste Klaide didžiausią pasaulio skalbimo mašinų gamyklą turinti „Whirlpool“ su tuo nesutinka. Ji apkaltino Pietų Korėjos bendroves žaidžiant nešvariai, dempinguojant kainas ir parduodant buitinę techniką mažiau nei už savikainą, gaunant neteisingas subsidijas iš Pietų Korėjos vyriausybės.

Tuo metu prezidentavęs Barackas Obama palaikė „Whirlpool“. 2013 metais jo administracija pristatė antidempingo ir kompensacinius tarifus skalbimo mašinoms, importuotoms iš Pietų Korėjos ir Meksikos.

Abi kompanijos vėliau perkėlė savo gamybą į Kiniją. Taigi „Whirlpool“ parašė dar vieną skundą, ir šįkart JAV pritaikė muitus skalbyklėms iš Kinijos. LG ir „Samsung“ darkart perkėlė gamybą – šįkart į Tailandą ir Vietnamą.

Tada atėjo D.Trumpas, žmogus, kurio politikos „Whirlpool“ laukė jau seniai. Nenuostabu, kad Klaide D.Trumpo palaikytojų per rinkimus atsirado daugiau nei kitur.

Pavasarį skalbimo įrangos kainos pašoko 17 proc. Kasmet JAV yra parduodama apie 10 mln. skalbimo mašinų, ir toks pabrangimas reiškia, kad vartotojų išlaidos per metus išaugs šimtais tūkstančių už kiekvieną tariamai sukurtą ar išsaugotą darbo vietą.

Sausį D.Trumpas paskelbė aukštą tarifą skalbimo mašinoms iš viso pasaulio. Veikiausiai nujausdamos tokį žingsnį, „Samsung“ ir LG atidarė gamyklas JAV. Valstybė ir valstijos, išalkusios naujų darbo vietų, apdovanojo bendroves mokesčių kreditais, parama ir kitokiomis gėrybėmis.

„Whirlpool“ ir D.Trumpo administracija skelbė amerikietiškų įmonių, darbuotojų ir vartotojų pergalę. Tačiau statistika rodo ką kitą.

Pavasarį skalbimo įrangos kainos pašoko 17 proc. Kasmet JAV yra parduodama apie 10 mln. skalbimo mašinų, ir toks pabrangimas reiškia, kad vartotojų išlaidos per metus išaugs šimtais tūkstančių už kiekvieną tariamai sukurtą ar išsaugotą darbo vietą.

Neaišku, ar tos darbo vietos iš tiesų yra saugios, turint omenyje griežtą D.Trumpo prekybos politiką. Mat tarifus D.Trumpas įvedė ne tik skalbimo mašinoms.

Muitai metalui plieno kainą išpūtė ir jis dabar yra 50 proc. brangesnis nei Kinijoje arba Europoje. Tai JAV kompanijoms yra prasta naujiena, mat joms reikia plieno įvairių produktų, įskaitant ir skalbimo mašinas, gamybai.

Turbūt JAV neparankiausia yra tai, kad tarifų užsiutinti partneriai Europoje ir Kanadoje dabar įveda savo muitus įvairiems produktams, tarp kurių – ir JAV gaminamos skalbimo mašinos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai