Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė priminė, kad Vyriausybė taip pat prašė Europos Komisijos taikyti tam tikras išlygas įgyvendinant žaliąjį kursą jau šiais metais – jos žodžiais, Europos Komisijos supratimas yra.
„Privalome veikti klimato kaitos vardan, esame politinė jėga, kuriai piliečių sveikata, saugumas ir gamta yra labai aukštame prioritete, bet žaliajame kurse yra nuostatų, kurios ne visiškai adekvačiai atspindi reikalų esmę Europos Sąjungoje, nūdienos kontekstą“, – spaudos konferencijoje Vilniuje sakė D.Tuskas.
„Artimiausiomis dienomis kreipsiuosi savo iniciatyva, kad tam tikros nuostatos būtų pakeistos, tiek pakeitimai gins ir Lenkijos, ir Europos žemės ūkį, ir maisto gamintojus“, – teigė jis.
Dėl įvairių žaliojo kurso reikalavimų kurį laiką visoje Europoje vyksta ūkininkų protestai.
„Aplinkosauga negali konfliktuoti su elementariais interesais, jei kalbame apie maisto gavybą ir Europos Sąjungos žemės ūkį, tai negali būti karas tarp ekologų ir ūkininkų. Sprendimą rasime, kad tam tikros nuostatos būtų koreguotos taip, kad nereikštų ir tam tikrų piliečių grupių skurdinimo, ir žemės ūkio produktų ribojimo ir tam tikri padariniai galbūt politikų nebuvo numatyti“, – sakė Lenkijos premjeras.
Premjerė Ingrida Šimonytė taip pat pastebėjo, kad ir Lietuvoje žaliojo kurso reikalavimai kartais tampa sunkia našta šalies ūkininkams, dėl to turi būti rasti kompromisai.
„Lietuvoje turime situacijų, kai reikalavimai pagal žaliąjį kursą labai sunkia našta gula ant mūsų žemės ūkio sektoriaus, (...) turime ir visuomenės pareikalavimą švariam vandeniui, buveinių, retų augalų apsaugai ir yra poreikis rasti kompromisą. Tai padaryti nelabai lengva, mes taip pat turėjome prašymų Europos Komisijai dėl tam tikrų išlygų įgyvendinant žaliąjį kursą jau 2024 metais ir girdžiu, kad supratimas Europos Komisijos yra“, – teigė premjerė.
Anot jos, tai jautrus klausimas Lietuvai, būtina dirbti kartu teikiant pasiūlymus Europos Sąjungos institucijai.
„Dirbsime kartu teikdami racionalius pasiūlymus EK ir atitinkamoms taryboms, kad į tas problemas būtų atsižvelgta“, – sakė I.Šimonytė.
Ūkininkai visoje Europoje jau kelias savaites protestuoja prieš ES reglamentus, kuriais siekiama kovoti su klimato kaita, taip pat prieš didėjančias išlaidas ir, jų teigimu, nesąžiningą konkurenciją iš ES nepriklausančių šalių, ypač Ukrainos.