Antradienį išplatintame pranešime „Danske“ Estijos padalinys prisiima atsakomybę dėl abejotinų operacijų ir patvirtina, kad Estijos tarnybos pinigų plovimo prevencija šiame banke susirūpino būtent dėl operacijų, kurias su partneriais atskleidė tiriamosios žurnalistikos centras „Organized Crime and Corruption Reporting Project“ (OCCRP) bei nepriklausomas Rusijos leidinys „Novaja Gazeta“.
„Mes žinome apie [tyrime] aprašomus sandorius, susijusius su „Danske“ banku. Bendradarbiaujame tiek su Danijos, tiek su Estijos tarnybomis“, – pranešime teigia „Danske“ grupės teisininkas Flemmingas Pristedas.
Pasak jo, OCCRP ir „Novaja Gazeta“ atskleistų finansinių operacijų laikotarpiu pinigų plovimo prevencijos priemonės „Danske“ banke buvo „neadekvačios“, o tyrime atskleistų fiktyvių įmonių sąskaitos jau uždarytos.
„Ėmėmės būtinų priemonių situacijai pagerinti. Uždarėme visas klientų sąskaitas, kurios nėra skirtos verslui Estijoje. Taip pat uždarėme visas [tyrime] kvestionuojamas sąskaitas, išskyrus vieną“, – tęsia „Danske“ atstovas.
Jis taip pat leidžia suprasti, kad 2015 m. antroje pusėje įvykęs netikėtas „Danske“ Estijos padalinio vadovo Aivaro Rehe pasitraukimas iš pareigų susijęs būtent su pinigų plovimu.
„Pritaikėme naujas kontrolės sistemas bei procedūras, o taip pat paskyrėme naują Estijos padalinio vadovybę“, – sako F.Pristedas.
Su 2015 m. pareigas palikusiu „Danske“ Estijos padalinio vadovu A.Rehe pirmadienį susisiekė 15min partneriai Estijoje „Postimees“. Bankininkas kategoriškai neigia, kad jo pasitraukimas gali būti susijęs su pinigų plovimo skandalu.
OCCRP ir „Novaja Gazeta“ duomenimis, per bankų sąskaitas Estijoje prasisuko daugiau nei pusantro milijardo dolerių iš pinigų plovyklos, kuriai panaudoti fiktyvūs sandoriai, Moldovos teismai ir bankai daugybėje Europos valstybių.
Pagal aptiktų „Laundromat“ pinigų kiekį Estija yra pasaulinė lyderė. Lietuvoje prasisuko palyginti kukli 77 mln. dolerių suma. Kaip jau skelbėme, didžioji dalis šių pinigų plaukė per sąskaitas Ūkio banke.