„Jei dujas pirktume be tarpininkų, sutaupytume iki 200 milijonų litų per metus“, – apskaičiavo Seimo Ekonomikos komiteto narys „darbietis“ Kęstutis Daukšys.
Pagal jo parengtas pataisas, dujų verslu galėtų užsiimti tik dujotiekius valdančios bendrovės ir tos, kurios užsiima dujų gavybos veikla arba perka tik sau, pavyzdžiui, „Achema“.
Mažai kas abejoja, kad „darbiečių“ pataisa taikoma vienai bendrovei – „Dujotekanai“, kuri įsigaliojus pataisai būtų išstumta iš dujų verslo. Šiuo metu „Dujotekana“ per Šveicarijoje įregistruotą įmonę importuoja apie penktadalį Lietuvos suvartojamų dujų.
Dienraščio šaltinių žiniomis, „darbiečių“ pataisas inicijavo pats partijos vedlys V.Uspaskichas. Jei Seimas joms pritars, prekiauti gamtinėmis dujomis šalyje galės bendrovės, valdančios bent vieną metrą dujotiekio.
Tokių Lietuvoje nėra daug. Viena jų – agrofirma „Josvainiai“. Šiai Kėdainiuose veikiančiai žemės ūkio bendrovei priklauso maža dalis dujotiekio. Agrofirmos „Josvainiai“ akcijas valdo su V.Uspaskichu siejamas koncernas „Vikonda“. „Josvainiai“ tiekia dujas ir su politiku siejamoms įmonėms – „Krekenavos mėsai“, Kėdainių konservų fabrikui.
Tikėtina, kad V.Uspaskichas sieks įsigyti daugiau bendrovių – pavyzdžiui, gamtinių dujų perdavimu, skirstymu ir tiekimu užsiimančią „Intergas“.
Jei „Dujotekana“ būtų išstumta iš šio verslo, kitoms įmonėms atsirastų daugiau erdvės prekiauti dujomis.
Gamtinių dujų įstatymo pataisas galėjo lemti ir pablogėję V.Uspaskicho santykiai su „Dujotekanos“ savininkais. Konkrečiai – su vienu įmonės akcininkų Romu Ruškuliu,
atsisakiusiu dalintis „Dujotekanos“ dividendais su dabartiniu europarlamentaru V.Uspaskichu
Mat anksčiau pats politikas liko skolingas verslininkui, todėl europarlamentaras per savo partijos narius inicijavo įstatymo pataisą, kuri iš esmės užkirs kelią „Dujotekanos“ verslui Lietuvoje.
Dabartinis „Dujotekanos“ generalinis direktorius, buvęs Seimo narys Vladimiras Orechovas neneigė žinąs apie tarp senų bičiulių įsiplieskusią nesantaiką. Jis įsitikinęs, kad „darbiečių“ inicijuotos Gamtinių dujų įstatymo pataisos prieštarauja įvairiems teisės aktams ir net Konstitucijai.
Parlamentinis Ekonomikos komitetas siūlys Seimui nesvarstyti šios „darbiečių“ pataisų, kurios uždraustų perpardavinėti dujas ir tokiu būdu iš rinkos priverstų trauktis Rusijos dujų milžino „Gazprom“ netiesiogiai kontroliuojamą dujų importo bendrovę „Dujotekana“.