„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2018 10 04 /11:57

Darbo birža virto Užimtumo tarnyba: kol giriasi pasiekimais, startą temdo sutrikimai

Pavadinimą pakeitusi Užimtumo tarnyba bedarbiams žada skirti daugiau darbuotojų laiko ir išteklių, kad suteikiama paslauga – grąžinimas į darbo rinką – būtų kokybiškesnė. Pertvarka paveikė ir pačius Darbo biržos darbuotojus – iš padalinių atleisti darbuotojai skundžiasi, kad jie dar nepriimti į naująją Užimtumo tarnybą. Vadovė tai neigia – „nesuvaikščiojo“ dokumentai. Anot jos, reorganizavimo metu darbo santykiai su darbuotojais yra tęsiami. Užimtumo tarnyba tiesiog perėmė visus įsipareigojimus. Tačiau kol kas nauja tarnybos interneto svetainė taip pat neveikia.
Linas Kukuraitis, Rimantė Šalaševičiūtė, Ligita Valalytė
Linas Kukuraitis, Rimantė Šalaševičiūtė, Ligita Valalytė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis ketvirtadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje žarstė pažadus, kaip nauja Užimtumo tarnyba imsis „naujos kokybės“: tvarka bus didesnė, skylės taisomos, biurokratija mažesnė, o su bedarbiais dirbs individualūs konsultantai.

„Ko mes tikimės iš šios reformos – greitai į socialinius ir ekonominius pokyčius reaguojančios tarnybos“, – esminį lūžį žadėjo L.Kukuraitis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Linas Kukuraitis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Linas Kukuraitis

Jei tikėtume ministru, naujoji Užimtumo tarnyba bus orientuota į rezultatus: vadovybė, regioniniai padaliniai, darbuotojai turės pateikti rezultatus pagal iškeltus tikslus, pasiekti, kiek žmonių įdarbinta, kiek jų liko darbo rinkoje ir pan.

Pasak ministro, bus orientuojamasi į ilgalaikius bedarbius – konkretus bedarbis turės atskirą vadybininką. Kartu kompleksiškai bus sprendžiamos psichologinės, priklausomybių, socialinės ar kitos problemos, lemiančios nedarbą.

Užimtumo tarnybos vadovė Ligita Valalytė patikino, kad reformos metu įgyvendintos Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ir Europos Komisijos rekomendacijos Lietuvai.

„Buvo keliami tokie pagrindiniai reikalavimai, kad iš 11 juridinių asmenų turėtų likti vienas. Spalio 1 d. mes taip ir turime – vieną juridinį vienetą“, – sako L.Valalytė.

Anot jos, žmogiškieji ištekliai konsoliduoti, tačiau tiesiogiai su bedarbiais dirbs 78-iais darbuotojais daugiau.

„Įgyvendindami pertvarką žadėjome, kad sutaupysime valstybės biudžeto lėšų. Ir mes tai pasiekėme, 1,6 mln. eurų mes su savo pertvarka sutaupėme“, – teigė L.Valalytė, pažymėjusi, kad atsisakyta ir dalies nereikalingo turto.

Skundžiasi, kad dirba nelegaliai

Užimtumo tarnybos startą kiek temdo sutrikimai. 15min pasiekė skundų, kad darbuotojai atleisti iš padalinių, tačiau jie trečią dieną dirba nepriimti į naujas pareigas.

„Pakeitus pavadinimą iš „Lietuvos darbo birža“ į „Užimtumo tarnyba“, visi Lietuvos darbo biržos darbuotojai atleisti iš darbo, tačiau nepriimti į naująją Užimtumo tarnybą. Tad nėra drausti socialiniu draudimu. Tegu pasidomi Darbo inspekcija, nes naujos Užimtumo tarnybos darbuotojai jau 3 dienas dirba nelegaliai ir jie neapdrausti socialiniu draudimu“, – tokį anoniminį skundą gavo 15min.

„Sodros“ duomenys tai tarsi patvirtina – nurodoma, kad Užimtumo tarnyboje dirba 88 darbuotojai, tai mažiau nei metų pradžioje. Spalio 2 d. duomenimis, tarnyboje nebuvo naujai priimta daugiau nei 1000 darbuotojų iš buvusių Darbo biržos padalinių.

Tačiau L.Valalytė paneigė tokius skundus – visi darbuotojai esą jau perkelti, o duomenys tiesiog dar neatspindėti registruose – duomenų apimtis labai didelė.

„Visi žmonės yra įdarbinti, ir tikrai nėra jokių problemų dėl draudimo ar nedraudimo. Matote, kadangi naujas juridinis vienetas, Užimtumo tarnyba, Registrų centre irgi registravo tada, kada jau atsirado tas. Visi darbuotojai – įsakymas yra pervesti dirbti į įstaigą nuo spalio 1 d. Visi darbuotojai yra Užimtumo tarnybos darbuotojai. Čia, matyt, dar nesuvaikščiojo dokumentai, jokių problemų dėl įdarbinimo ar socialinio draudimo – nėra“, – sako L.Valalytė.

Kitas sutrikimas – ketvirtadienį neveikia nei senoji biržos ldb.lt svetainė, nei naujoji Užimtumo tarnybos svetainė.

R.Šalaševičiūtė: mažės darbo krūvis, paslaugos gerės

„Ši pertvarka nebuvo tik pavadinimo pakeitimas, buvo siekiama, kad darbas vyktų ir būtų organizuotas kitaip, ir tikslas, kad darbdavius pasiektų kvalifikuota darbo jėga, o žmogui padėtų orientuotis, ko jam reikia, ir sėkmingai integruotis į darbo rinką“, – patikina Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė.

Anot jos, pertvarka apėmė struktūrinius pokyčius, sprendžiamos susikaupusios problemos, įgyvendinamos tarptautinių organizacijų rekomendacijos, plečiamos funkcijos ir mažinamas darbuotojų krūvis, modernizuojamas valdymas, organizacija perorientuojama į kokybiškų paslaugų teikimą.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Rimantė Šalaševičiūtė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Rimantė Šalaševičiūtė

„EBPO, atlikusi mūsų Užimtumo tarnybos įvertinimą, rekomendavo išgryninti ir sumažinti realų darbuotojo aptarnaujamų klientų skaičių, tai yra darbo krūvį, nuo 405 asmenų iki 275 klientų per mėnesį, nes toks buvęs darbo krūvis lėmė laiko stygių: aptarnauti klientą, susipažinti su juo, surasti geriausius būdus, kaip sugrąžinti į darbo rinką“, – aiškina R.Šalašeivičūtė.

Ji žada, kad papildomi ištekliai bus skiriami tose teritorijose, kuriose nedarbas aukščiausias.

R.Šalaševičiūtė suskaičiavo, kad yra 35 tūkstančių bedarbių, kurie net neplanuoja dirbti, o tik naudojasi lengvatomis.

Darbo birža pavadinimą pakeitė nuo spalio 1 d. – pradėjo veikti Užimtumo tarnyba.

Visos sistemos etatų skaičius mažinamas 10 proc. – nuo 1434 iki 1290 pareigybių, anksčiau pranešė Darbo birža.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs