2016 12 20 /12:37

Seimas galutinai nusprendė: Darbo kodeksas nukeliamas pusmečiui

Parlamentarai be didesnių diskusijų antradienį galutinai nusprendė, kad Darbo kodekso įsigaliojimas turi būti nukeltas į kitų metų liepą. Iki to laiko jis bus tobulinamas.
Flashmobas už naują Darbo kodeksą
Flashmobas už naują Darbo kodeksą / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Balsavimas – naujas, argumentai – seni. Antradienį Seimas svarstė, ar nukelti Darbo kodeksą pusmečiui. Parlamentarai, kaip ir praėjusią savaitę, žarstėsi tais pačiais argumentais ir nepasakė nieko naujo.

Seimo nariai dar praėjusią savaitę diskutavo, ar reikia nukelti Darbo kodekso įsigaliojimą. Konservatorius Andrius Kubilius, kaip ir praėjusią savaitę, siūlė balsuoti už Kodekso įsigaliojimą nuo sausio. Nes Europos Komisija, jo nuomone, gali turėtų priekaištų dėl biudžeto deficito, nes struktūrinė reforma yra atidedama.

Premjeras Saulius Skvernelis ramino A.Kubilių, kad su Komisija yra derinamas klausimas, todėl problemų dėl to esą nebus.

„Dirba su Briuseliu, dirba ir tuo klausimu, ar bus pripažinta struktūrine reforma, ar ne. Jeigu mes (...) iki liepos padarysime pakeitimus, kad tai būtų struktūrinė reforma, reali, pagrįsta, o ne imituota, tai yra labai geri signalai ir požymiai, kad bus pripažinta struktūrine reforma“, – Seime teigė premjeras.

Konservatorius Rimantas Jonas Dagys teigė nieku gyvu nesutinkantis su Darbo kodekso įsigaliojimu ir vėl prisiminė, kiek iš to uždirbo įvairių seminarų rengėjai. Jis teigė, kad Kodeksą reikia tobulinti. Su juo sutiko ir „valstietis“ Tomas Tomilinas, kuris įsitikinęs, kad trišalė taryba ir toliau turi tobulinti Kodeksą.

Konservatorius Jurgis Razma vylėsi, kad Kodeksas „bus protingai patobulintas“. Liberalas Kęstutis Glaveckas priminė, kad kodeksą rengusiems mokslininkams buvo išleista 1,45 mln. eurų.

Socialdemokratai prieš galutinį balsavimą apskritai susilaikė nuo komentarų.

Aiškinamajame rašte teigiama, kad atidėjimo tikslas – sudaryti prielaidas visiems suinteresuotiems asmenims ar visuomenei pateikti savo pasiūlymus dėl Darbo kodekso ir kitų socialinio modelio įstatymų. „Įvertinus šiuos pasiūlymus, būtų pateiktos reikiamos įstatymų pataisas, kurios labiau subalansuotų darbuotojų ir darbdavių interesus ir atlieptų Lietuvos gyventojų lūkesčius“, – teigiama rašte.

Be to, Seimo nariai priėmė sprendimą atsisakyti nustatytų „Sodros“ įmokų lubų bei atidėjo planą mažinti darbdavių įmokas į „Sodrą“ po 1 proc. kasmet. Be to, išbraukė nuostatą, kad iki liepos sudaromoms terminuotoms darbo sutartims nedarbo draudimo įmokos tarifas būtų didinamas dukart.

78 Seimo nariams balsavus už, 14 prieš, o o 30 susilaikius Darbo kodekso įsigaliojimas nukeltas į kitų metų liepą.

R.Skyrienė: pralaimėjo dar viena reforma

Investuotojų forumo vadovės Rūtos Skyrienės komentare teigiama, kad po Seimo sprendimo pralaimėjo dar viena strateginė reforma.

„Šis atidėjimas turės Lietuvai neigiamų pasekmių, bet kadangi sprendimas jau priimtas, visos suinteresuotos šalys turi susivienyti ir užtikrinti, kad šis įsigaliojimo atidėjimas būtų paskutinis“, – teigia ji.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rūta Skyrienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rūta Skyrienė

R.Skyrienė pabrėžė, kad darbdavių organizacijos turi dalyvauti diskusijose lygiomis teisėmis. „Į įstatymus gali būti įtraukiami tik tokie pakeitimai, kurie būtų suderinti su visomis suinteresuotomis šalimis, neaplenkiant darbdavių, ką yra pažadėjęs ir Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis“, – komentare teigia Investuotojų forumo vadovė.

„Kad ir ką sutartume ateityje, šiandien turime konstatuoti, kad Darbo kodekso įsigaliojimo atidėjimas turės neigiamų pasekmių Lietuvai. Žala mūsų investicinei reputacijai jau padaryta, sąlygos ekonominei gerovei augti atidėtos. Galime sulaukti ir finansinių pasekmių: po Seimo sprendimo padidėjo rizika, kad Europos Komisija nebepripažins socialinio modelio struktūrine reforma ir turėsime ją įgyvendinti karpydami išlaidas kitose srityse“, – perspėja ji.

Finansinius praradimus, pasak R.Skyrienės, verslas skaičiuoja jau šiandien. „Tiek mažos, tiek didelės įmonės jau buvo pradėjusios rengtis naujajai tvarkai. Per pastarąjį pusmetį verslas turėjo atlikti administravimo, dokumentų rengimo, sutarčių formų, IT sistemų pakeitimus, tačiau šių išlaidų niekas jiems nekompensuos. Taip pat prisidėjo darbuotojų mokymai, įvairūs seminarai, vidinės tvarkos pokyčiai ir su darbo tarybų steigimu susiję klausimai. Iki metų pabaigos verslas privalėjo atlikti labai daug namų darbų“, – komentuoja R.Skyrienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai