15min neseniai rašė apie atvejį, kai naktinių restoranų vadovai sunerimo gavę išaiškinimą dėl viršvalandžių dirbantiems naktį. Darbo inspekcija išaiškino, kad viršvalandžiai tokiems darbuotojams nenumatyti, tačiau teisininkai aiškino, kad toks Darbo kodekso traktavimas neteisingas.
Todėl Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete pirmadienį posėdžiavę Darbo kodekso rengėjai ir ekspertai nutarė, kad kai kuriuos Kodekso straipsnius reikės išaiškinti išsamiai.
Daug klausimų ir ginčų kyla dėl mokėjimo darbuotojams už darbą poilsio ir švenčių dienomis, taip pat viršvalandinį darbą komandiruočių metu.
„Paties Darbo kodekso keisti nereikės, tačiau kartais finansininkai nesupranta atskirų Kodekso straipsnių arba aiškina juos pagal save. Todėl nutarėme, kad Kodekso aiškinimas turėtų būti vienodas“, – 15min teigė vienas Kodekso rengėjų Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dekanas Tomas Davulis.
Pavyzdžiui, neaiškumų kilo dėl viršvalandžių poilsio ir švenčių dienomis. Darbuotojai kartais prašo, kad viršvalandžiai būtų priskirti prie atostogų.
Už tai darbuotojui priklauso papildomos laisvos dienos. „Painiava atsirado todėl, kad kai kurie aiškino, jog darbuotojai tokius viršvalandžius gali ir perkelti, ir dar gauti už darbą dvigubai. Tačiau tokios dvigubos naudos negali būti“, – išaiškino Teisės fakulteto dekanas.
„Praktikoje pasitaiko atvejų, kuomet darbdaviai Darbo kodekse esančias normas traktuoja skirtingai. Siekiant jų taikymo vienodumo bei aiškumo, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kartu su Valstybine darbo inspekcija įsipareigojo pateikti sistemiškai tikslų atitinkamų normų išaiškinimą“, – skelbiama Seimo pranešime spaudai.