Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Darius Antanaitis: Autoritarinė Kinija prieš Lietuvą – nepakovojus už laisvę klestinti ekonomika neteks prasmės

Vilniuje atidarius Taivano atstovybę, Kinija įžiebė konfliktą, kuris sukėlė nuogąstavimų dėl jo poveikio mūsų šalies verslui ir ekonomikai. Imta abejoti Lietuvos galimybėmis atlaikyti vienos galingiausių pasaulio valstybių ekonominį ir diplomatinį spaudimą.
Darius Antanaitis
Darius Antanaitis / Asmeninio archyvo nuotr.

Dėl to kai kas ima kvestionuoti ir patį sprendimą suteikti galimybę Taivanui Lietuvoje atidaryti savo atstovybę nesidangstant Kinijai priimtinesniais pseudonimais. Visgi gūžtis iš baimės ir atsitraukti tikrai neturėtume – šioje kovoje esame ne vieni ir giname ne tik savo, bet ir viso demokratinio pasaulio vertybes.

Vakarų pasaulio kova už laisvę ir demokratiją

Nors Kinijos pradėtas konfliktas prieš Lietuvą dažnai vaizduojamas kaip Dovydo ir Galijoto – mažos, palyginti, nereikšmingos valstybės ir pasaulinės supergalios – kova, toks situacijos vertinimas neatspindi viso paveikslo. Įtampos tarp Lietuvos ir Kinijos kilo globaliame augančios Pekino ekonominės, karinės ir geopolitinės galios kontekste. Šis augimas kelia grėsmę visam laisvam ir demokratiniam pasauliui, kurio dalimi esame ir mes. Tad į Kinijos sukeltą konfliktą Lietuvai prasmingiau žiūrėti kaip į bendresnį Vakarų susidūrimą su agresija, šantažu, priespauda, tarptautinių susitarimų ir žmogaus teisių nepaisymu grįstu autoritariniu kiniškuoju modeliu.

Reikia pripažinti, kad prie jo iškilimo ir suklestėjimo svariai prisidėjo prieš šią Kiniją valdančio režimo vykdomus nusikaltimus užmerktos Vakarų valstybių verslų akys ir į šią šalį perkelti gamybos procesai. Taip Kinija išnaudodama pigią savo gyventojų darbo jėgą netruko tapti „pasaulio fabriku“ ir įgijo didelį svorį globalioje ekonomikoje. Šis svoris leidžia Kinijai ne tik plėsti savo įtaką, vykdyti vis agresyvesnę užsienio politiką, bet ir siekiant savo tikslų imtis tokių spaudimo priemonių, kokios šiuo metu taikomos prieš Lietuvą.

Visgi gūžtis iš baimės ir atsitraukti tikrai neturėtume,

Mažas, bet reikšmingas, žingsnis

Būtent dėl augančios Kinijos ekonominės įtakos JAV ir Europos lyderiai jau kurį laiką kalba apie Vakarų valstybių autonomijos nuo komunistinės valstybės didinimą. Šiuo požiūriu Lietuvos pozicija Taivano atžvilgiu visiškai atitinka ne tik mūsų pačių, bet ir ekonominių bei gynybinių aljansų, kurių dalimi esame, interesus. Nors sprendimas suteikit galimybę Lietuvoje atidaryti Taivano atstovybę tikruoju šios demokratinės šalies pavadinimu gali atrodyti kaip didelės įtakos neturintis simbolinis gestas, komunistinės Kinijos reakcija į jį rodo, kad paliesta autoritariniam režimui jautri vieta. Mūsų šalies sprendimas gali būti mažas, bet svarbus impulsas tolimesniam Taivano pripažinimui ir reikšmingai prisidėti prie laisvojo pasaulio apsaugojimo.

Pasigirsta nuomonių, kad Lietuva neturėtų „išsišokti“ ar elgtis kitaip nei kitos valstybės. Visgi kažkas visuomet turi būti pirmieji ir parodyti tinkamą pavyzdį, o mes esame tikrai palankioje pozicijoje tai padaryti ir žengti tokį drąsų žingsnį. Mūsų šalis, palyginti, nedaug priklauso nuo Kinijos, galime jaustis saugiai būdami ES ir NATO valstybe. Lietuva į šią kovą už laisvę ir demokratiją stoja tikrai ne viena. Tą rodo ir didelis palaikymas, kurio sulaukiame iš tarptautinės bendruomenės – visų pirma, mūsų partnerių ES ir NATO.

Vertybės – ekonominio klestėjimo pagrindas

Be to, Kinija taip pat nėra nepažeidžiama ir turi silpnų vietų. Kinijos augimui reikalingos užsienio investicijos ir atviros Vakarų valstybių eksporto rinkos. Tad Vakarų pasaulis svertų šiuo požiūriu taip pat turi ir gali jais pasinaudoti. Žinoma, su autoritarine Kinija reikalų turintys ir prieš šios valstybės vykdomą vidaus bei užsienio politiką akis užmerkiantys verslai gali būti linkę šiandien stebimiems geopolitiniams procesams nepritarti ir daryti spaudimą savo šalims su Pekinu palaikyti gerus santykius. Visgi tokie verslai turėtų suvokti, kad sėkmingai vystyti savo veiklą jie gali tik todėl, kad esame laisvo demokratinio pasaulio dalimi. Todėl vertybių, kuriomis grįstas šis pasaulis, gynyba bei sklaida yra svarbus ir jiems patiems.

Verslai yra kaip gyvi organizmai, kurių pagrindinis instinktas – išlikti, prisitaikyti prie besikeičiančios situacijos ir vystytis. Dėl to dabartinėje padėtyje reikėtų matyti ir šviesiąją pusę. Lietuvos parama Taivanui tiek mums, tiek šiai Pietryčių Azijos salai atveria daug naujų galimybių. Taivanas yra itin pažangi šalis, turinti išvystytą ir pasaulyje pirmaujantį puslaidininkių sektorių, kitas aukštos pridėtinės vertės industrijas. Lietuvos ir Taivano įmonių bendradarbiavimas, investicijos ir tyrimai šiose srityse neabejotinai gali suteikti abipusę ekonominę naudą ir abiem šalims atverti naujas rinkas bei augimo galimybes.

Be to, Kinija taip pat nėra nepažeidžiama ir turi silpnų vietų.

Ir visgi šiuo atveju svarbiausia vertybinis pagrindas, kuriuo grįstas Lietuvos sprendimas palaikyti glaudesnius santykius su Taivanu. Norint klestėti privalu turėti savo vertybinę poziciją. Šios mūsų pozicijos nesugebėjo nuslopinti net ir ilga sovietų okupacija. Priešingai – priespauda sustiprino pasiryžimą ją ginti. Taivanas Kinijai yra strategiškai reikalingas įtvirtinant ir plečiant savo įtaką Pietryčių Azijos regione ir siekiant pasaulinės hegemonijos. Kitaip tariant, Taivano palaikymas yra laisvo ir demokratinio pasaulio apsaugojimo klausimas. Būdami šio pasaulio dalimi galime ir turime prisidėti prie šių pastangų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?