Pagrindinė taisyklė PVM susigrąžinimui yra ne PVM kodas, o vykdomos veiklos pobūdis. PVM mokėtojas turi teisę į PVM susigrąžinimą, kai įsigytos prekės ir paslaugos yra skirtos PVM apmokestinamam prekių tiekimui ir paslaugų teikimui.
„Nors lietuvių, o ypač tų, kurie užsiima verslais finansinis raštingumas tobulėja, vis dar pasitaiko atvejų, kai klaidingai manoma, kad PVM susigrąžinimas galimas tik tada, kai verslas yra akcinė bendrovė ar uždaroji akcinė bendrovė. Būtina prisiminti, kad PVM susigrąžinimo taisyklės visiškai nesiskiria nuo verslo veiklos formos. Tai, pavyzdžiui, lygiai taip pat galioja ir mažajai bendrijai, ir dirbantiems pagal individualios veiklos pažymą“, – teigia bendrovės „Pretax“ steigėja ir vadovaujanti partnerė Aistė Gervelė.
Finansų ekspertė priduria, kad PVM mokėtojo statusas net ir individualius asmenis įpareigoja savo pajamas ir sąnaudas apskaityti kaupimo, o ne pinigų principu, t.y. svarbu ne kada gavai pinigus, o kada suteikei paslaugą ar pardavei prekę. Taip pat, už suteiktas paslaugas ar parduotas prekes svarbu išrašyti PVM sąskaitą-faktūrą, teikti PVM sąskaitų faktūrų registrus Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI), rengti PVM deklaracijas ir mokėti PVM.
Išskirtinis atvejis – mišri veikla
Svarbu įsidėmėti, kad PVM apmokestinamos yra ne visos veiklos. Tarp jų yra draudimo paslaugos, finansinės paslaugos, nekilnojamųjų pagal prigimtį daiktų nuoma (su išimtimis), nekilnojamųjų pagal prigimtį daiktų pardavimas ar kitoks perdavimas (su išimtimis), su sveikatos priežiūra susijusios prekės ir paslaugos, socialinės paslaugos ir susijusios prekės, švietimo ir mokymo paslaugos, kultūros ir sporto paslaugos.
„Tiesa, iš praktikos tenka pastebėti, kad neretai pasitaiko atvejų, kai įmonės vykdo vadinamą mišrią veiklą. Tai reiškia, tiek PVM apmokestinamą, tiek neapmokestinamą. Pavyzdžiui, bendrovė teikia konsultacines paslaugas ir gauna pajamų už paskolintus pinigus. Įmonės veikla laikoma mišria PVM požiūriu tokiu atveju, jei PVM neapmokestinama veikla viršija 5 proc. pajamų.
Dažnai verslams kyla iššūkis – tai kaip tuomet teisingai ir efektyviausiu būdu susiskaičiuoti, kiek galima susigrąžinti PVM nuo perkamų paslaugų ar prekių? Ypač tuomet, kai veikla yra mišri. Tam yra net keletas būdų: tiek apsvarstant savanorišką pasirinkimą mokėti PVM nuo neapmokestinamų veiklų (kai kuriais atvejais tai galima), tiek būdą, kai pirkimo PVM paskirstomas konkrečioms veikloms“, – sako A.Gervelė.
Kreipdamiesi dėl PVM grąžinimo, įsidėmėkite šiuos aspektus
Pirma, pildant periodinę PVM deklaraciją, nurodoma PVM suma nuo pirktų prekių ir paslaugų, kuri mažina nuo parduotų prekių ir paslaugų susidariusią PVM sumą. Jei pirkimo PVM suma yra didesnė nei pardavimo PVM, jį galima susidengti su kitais mokėtinais mokesčiais (pvz. gyventojų pajamų mokesčiu), arba sudengti su kitą mėnesį mokėtinu PVM.
Antra, PVM susigrąžinti galima, pildant prašymą dėl PVM grąžinimo. Šiuo atveju reikėtų žinoti, kad VMI gali paprašyti pateikti papildomus dokumentus, kad įsitikintų, jog viskas yra teisinga ir atitinka PVM įstatymo nuostatas.
„Svarbiausia – atkreipkite dėmesį, kad jeigu VMI be jokios papildomos peržiūros grąžino PVM, tai nereiškia, kad ji nebegalės šių sumų tikrinti ateityje ir suabejoti jų teisingumu“, – tvirtina finansų ekspertė.