Garantuojamos paskolos gali būti skirtos investicijoms į ilgalaikį turtą ar apyvartinėms lėšoms papildyti. Laikinai, iki 2020 m. gruodžio 31 d., individualios garantijos išduodamos ir įmonėms, jaučiančioms likvidumo trūkumą dėl COVID-19 padarinių. Tokiu atveju paskolos gali būti skirtos apyvartinėms lėšoms veiklos palaikymui ar investicijų pabaigimui finansuoti. Paskolos gavėjai – smulkiojo ir vidutinio verslo subjektai, kuriems nėra taikomos ir negali būti taikomos nemokumo procedūros.
„Garantijos yra instrumentas, kurį naudodama Vyriausybė skatina finansų įstaigas aktyviau teikti finansavimą verslui ir tokiu būdu stimuliuoti lėšų cirkuliavimą ekonomikoje, – sako INVEGA vadovas Kęstutis Motiejūnas. – Šiuo metu gautų individualių garantijų skaičius yra išaugęs du kartus, palyginti su laikotarpiu iki karantino. Mes ir toliau sieksime, kad teikiamos individualios garantijos turėtų realų poveikį finansuojant dėl COVID-19 pandemijos nukentėjusius verslus, užtikrindamos finansų įstaigoms didesnę skolinimo rizikos apsaugą“.
Pasak jo, verslo gyvybingumas ir projekto atsiperkamumas yra svarbiausi kriterijai, vertinami teikiant garantiją. Visų pirma, projektą vertina paskolą ar lizingą teikianti finansų įstaiga ir, esant užstato trūkumui, kreipiasi į INVEGĄ. INVEGA suteikia garantiją, jei projektas pripažįstamas ekonomiškai pagrįstu ir finansiškai atsiperkančiu. Garantuojama iki 80 proc. paskolos dalies grąžinimo, o likusi dalis – iki 20 proc. padengiama paskolos gavėjo pasiūlytais užstatais arba toleruojama finansų įstaigos rizika. Minimali galima garantijos suma yra ne mažesnė kaip 5 000 EUR.
Finansines paslaugas su INVEGA garantijomis teikia šie Lietuvoje veikiantys bankai ir bankų filialai: AB Šiaulių bankas, AB „Swedbank“, AB SEB bankas, UAB „Medicinos bankas“, LUMINOR bank AS, AS „Citadele banka“ Lietuvos filialas, „Danske Bank“ A/S Lietuvos filialas, SIA „UniCredit Leasing“ Lietuvos filialas, „Bigbank“ AS filialas, UAB „OP Finance“, European Merchant Bank bei dauguma Lietuvoje veikiančių kredito unijų.
Pasak K.Motiejūno, individualių garantijų teikimo sąlygos verslininkams jau gerai pažįstamos. COVID-19 akivaizdoje atsirado daugiau galimybių garantuoti skolinantis veiklos palaikymui, t.y. papildyti apyvartines lėšas, skirtas darbuotojų darbo užmokesčiui ir su juo susijusioms išlaidoms, mokesčiams bei kitoms einamosioms veiklos išlaidoms apmokėti, taip pat perfinansuoti kitoje finansų įstaigoje turimą negarantuotą finansinį įsipareigojimą.
„Individualios garantijos yra pati seniausia mūsų priemonė, jas teikiame jau aštuoniolika metų. Esame padėję finansuoti daugelį sėkmingų verslų. Susiklosčius neeilinei situacijai, kai šalies verslui reikia paprastai ir greitai pasiekiamos pagalbos, pertvarkėme turimas priemones taip, kad jos kuo labiau atitiktų šiandieninį finansavimo poreikį“, – tvirtino K.Motiejūnas.
INVEGA garantuotų verslo projektų sėkmės istorijos apima platų įmonių spektrą. Pavyzdžiui, ši priemonė padėjo įmonei „Elintos matavimo sistemos„ įsigyti naujų įrengimų, siekiant įgyvendinti naują didelį projektą – elektros traukos variklių diagnostikos stendą geležinkeliams, ar UAB „Monimoto“, siūlančiai klientams ypatingą paslaugą – pačių sukurtas išmanias signalizacijos sistemas motociklams, ir finansuoti daug kitų žinomų verslų. Daugiau tokių pavyzdžių galima rasti INVEGA “Pradėk dirbti sau“ svetainėje.
Be individualių garantijų, INVEGA administruoja ir kitas valstybės paramos verslui priemones. Naujausia informacija apie visas INVEGA siūlomas priemones ir per jas teikiamą valstybės paramą su sunkumais susiduriančiam ar naujų galimybių ieškančiam verslui skelbiama interneto svetainės specialioje skiltyje.
UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ – LR Vyriausybės įkurta nacionalinė plėtros įstaiga, skirta padėti smulkiojo ir vidutinio verslo atstovams gauti reikiamo finansavimo. Institucijos misija yra skatinti Lietuvos verslo augimą ir konkurencingumą: jos suteikiamos garantijos padeda išspręsti nepakankamo ar nepatrauklaus finansų įstaigoms užstato problemą, administruojamos lengvatinės paskolos, visuotinės dotacijos bei rizikos kapitalo priemonės palengvina priėjimą prie finansavimo šaltinių.