„Prancūzai blokuoja derybas, tačiau jų niekas nepalaiko“, – po penktadienį įvykusio valstybių narių atstovų susitikimo, kuris baigėsi be susitarimo, naujienų agentūrai AFP pranešė informuotas šaltinis.
Paryžius trukdo priimti sprendimą dėl įgaliojimų pradėti transatlantines derybas, nes, likus visai nedaug laiko iki gegužės 22–26 dienomis įvyksiančių Europos Parlamento rinkimų, nori išvengti vidaus protestų.
Tuo tarpu Berlynas ragina kuo skubiau siekti prekybos susitarimo su Jungtinėmis Valstijomis, nes nori nuraminti D.Trumpą ir išvengti Jungtinių Valstijų muitų automobilių importui, kurie ypač pakenktų klestinčiam Vokietijos eksportui ir kurių perspektyvą Vokietijos kanclerė Angela Merkel yra pavadinusi „bauginančia“.
Pernai liepą D.Trumpas ir Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris pažadėjo neįvesti jokių naujų muitų ir pradėti derybas dėl riboto prekybos susitarimo.
„Prancūzija iš tikrųjų ne juokais bando kitų valstybių narių kantrybę“, – pareiškė vienas ES diplomatas, prašęs neskelbti jo vardo.
„Gana įžūlu užkirsti kelią tam, ko nori visi kiti“, – pridūrė jis.
Derybos bus tęsiamos trečiadienį.
Penktadienį įvykusiame susitikime Prancūzijos diplomatai paragino duoti daugiau laiko aptarti nesutarimus, o vokiečiai pareiškė, jog „laukimas pakerta europiečių derybinę galią“, pažymėjo šaltinis.
Paryžius ypač atsargios pozicijos laikosi po to, kai žlugo derybos dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (TTIP) – kur kas platesnio užmojo transatlantinės prekybos plano, kuris įstrigo kilus nerimui, jog susitarimas su Vašingtonu pakenktų ES maisto ir sveikatos standartams.
Prancūzijos prezidentas Emmanuelas Macronas praėjusią savaitę iškėlė sąlygą aiškiai patvirtinti, jog TTIP nebebus svarstoma, nors kai kurios valstybės narės norėtų, kad būtų išsaugota galimybė atgaivinti šias derybas.
Prancūzija taip pat reikalauja garantijų dėl aplinkos apsaugos, jeigu derybos dėl prekybos visgi prasidėtų, pareiškė diplomatai.
Tačiau, anot jų, E.Macronas atsisakė reikalavimo, kad Vašingtonas laikytųsi Paryžiaus klimato susitarimo, iš kurio D.Trumpas pasitraukė 2017 metais.