Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai (EBPO) tarpininkaujant pasiektas susitarimas, numatantis bendrą 15 proc. mokesčio tarifą, yra skirtas užkirsti kelią tarptautinėms korporacijoms mokėti itin mažus mokesčius registruojat būstines mažų mokesčių tarifų šalyse.
Tarptautinis susitarimas dėl pelno mokesčio minimalaus tarifo didžiosioms korporacijoms penktadienį priartėjo prie įgyvendinimo, kai viena iš paskutinių jam prieštaravusių šalių Vengrija sutiko prisijungti prie reformos, kuri šiuo metu apima 136 šalis.
O diena anksčiau apie ketinimus prisijungti prie susitarimo pranešė Airija – viena pagrindinių susitarimo oponenčių, palankiu mokesčio tarifu priviliojusi tokias milžines kaip „Apple“ ir Google“.
Ketvirtadienį prie reformos prisijungė ir Estija.
Susitarimui pritariančioms 136 šalims tenka 90 proc. pasaulio bendrojo vidaus produkto (BVP).
Susitarimas leis joms gauti apie 150 mlrd. eurų papildomų pajamų nuo 2023 metų.
„Ketverius metus dirbame, kad sąžiningai apmokestintume tarptautines ir skaitmenines milžines“, – šeštadienį pareiškė E.Macronas.
„EBPO pasiektas susitarimas dėl mokesčių yra istorinis. Kiekviena tarptautinė bendrovė turės sumokėti mažiausiai 15 proc. siekiančius mokesčius. Tai yra didelis žingsnis į priekį siekiant teisingumo mokesčių srityje“, – tviteryje parašė Prancūzijos prezidentas.
Visgi kai kurios nevyriausybinės organizacijos ir ekonomistai mano, kad mokestinis žingsnis yra nepakankamai ambicingas, ir teigia, kad tai sukurs nelygybę tarp turtingųjų ir besivystančių šalių.
„Oxfam“ duomenimis, skurdžiausios šalys gaus mažiau nei 3 proc. papildomų mokestinių pajamų.