Kredito standartai – kriterijus, kurį bankai naudoja suteikdami paskolas įmonėms ir vartotojams – per pastaruosius tris metų mėnesius buvo sugriežtinti, o finansų įstaigos tai paaiškino „bendrų ekonominės perspektyvų pablogėjimu, padidėjusia skolininkų kredito rizika“ ir „sumažėjusia rizikos tolerancija“, sakoma ECB pranešime.
Bankai prognozuoja, kad per pirmuosius tris 2021 metų mėnesius kredito standartai dar labiau sugriežtės, pažymėjo ECB, o tai rodo, kad bankai nesitiki greito atsigavimo po pastarosios koronaviruso bangos.
Kas ketvirtas iš 143 apklaustų bankų ketvirtąjį ketvirtį griežtino įmonėms taikomus kriterijus praėjusį ketvirtį. Trečiąjį 2020 metų ketvirtį tai darė kas penktas apklaustas bankas.
Ketvirtąjį ketvirtį paskolų įmonėms skyrimo reikalavimai „griežtėjo labiausiai nuo skolų krizės regione, nes bankai suvokė rizikas“, – pakomentavo konsultacijų bendrovės „Capital Economics“ ekonomistas Jackas Allenas Reynoldsas.
Tuo tarpu paskolų namų ūkiams, skirti vartojimo prekėms įsigyti, reikalavimai taip pat sugriežtėjo, tačiau mažesniu tempu nei ankstesniais 2020 metų ketvirčiais, pranešė ECB.
Kredito sąlygos buvo sugriežtintos Prancūzijos, Ispanijos ir Vokietijos įmonėms ir vartotojams, tačiau Italijoje išliko stabilios, pranešė centrinis bankas.
Tuo tarpu įmonių paskolų paklausa ketvirtį sumenko ir tęsė kritimą, kuris prasidėjo nuo visų laikų rekordo antrąjį šių metų ketvirtį, per pirmąją pandemijos bangą.
Tikimasi, kad paskolų įmonėms paklausa per ateinančius kelis mėnesius padidės, kai įmonės ieškos finansavimo, kad atlaikytų pandemijos poveikį, tuo tarpu paskolų namų ūkiams, bankų manymu, paklausa mažės.
Ketvirtadienį įvyks ECB posėdis, kuriame bankas greičiausiai nepakeis pinigų politikos.