ECB sumažinus palūkanų normas išloš pasiskolinę kintamomis palūkanomis, naujos paskolos beveik neatpigs

Europos centrinio banko (ECB) sprendimas sumažinti bazinę palūkanų normą iki rekordinių 0,5 procentų šiek tiek atpigins skolinimąsi – naujos paskolos gali atpigti minimaliai. Pasak ekonomistų, šiek tiek daugiau išloš tie, kas anksčiau pasiskolino kintamomis palūkanomis – jos sumažės tiek, kiek ir buvo sumažinta palūkanų norma – 0,25 procento.
Žmonės prie Europos centrinio banko
Žmonės prie Europos centrinio banko / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Pasak jų, ECB sprendimas tėra daugiau simbolinis žingsnis, neturėsiantis didesnio tiesioginio poveikio ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio ekonomikai.

Kadangi palūkanų normos mažėja ir tai galios visoms euro zonos šalims, bus skatinamas vartojimas euro zonoje ir geresnės galimybės eksportuoti, – sako J.Rojaka.

Gali padėti eksportutojams

DNB banko vyriausioji ekonomistė Jekaterina Rojaka sako, kad naujos paskolos gali atpigti tik nežymiai – mat dabar trijų mėnesių EURIBOR palūkanų normos ir taip yra labai mažos ir siekia apie 0,25 procento.

„Poveikis bus nedidelis ne tik Lietuvai, bet ir visoms euro zonos šalims. ECB sprendimo poveikis ekonomikai paprastai būna mažesnis nei pirminis sumažinimas – paprastai apie 10 proc. galutinei rinkai. Kuo mažesnė palūkanų norma, tuo mažesnė bendroji nauda“, – sako ekonomistė.

Pasak jos, ECB palūkanų mažinimas turi daugiau simbolinį poveikį, kad ECB pasiryžęs stimuliuoti ekonomiką tiek, kiek reikės.

Ekonomistė priduria, kad tiesioginis palūkanų sumažinimo poveikis Lietuvai galėtų būti geresnės sąlygos mūsų eksportuotojams: „Kadangi palūkanų normos mažėja ir tai galios visoms euro zonos šalims, bus skatinamas vartojimas euro zonoje ir geresnės galimybės eksportuoti. Tuo pačiu tai turėtų paskatinti tiek vartojimą, tiek investicijas, nes mažos palūkanų normos ir pasižadėjimas jas išlaikyti žemame lygyje reiškia naujas galimybes procesams pradėti.“

Tik pirmas žingsnis

„Swedbank" vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis aiškina, kad Lietuvos eksportuotojai naudos pajusti neturėtų, mat mažesnės palūkanų normos dar nereiškia, kad šalyse, į kurias eksportuojame, bus išduota daugiau paskolų. Visų šalių komerciniai bankai turi gana didelį blogų paskolų portfelį ir turi derintis prie naujų kapitalo pakankamumo reikalavimų, dėl to išduoti daugiau paskolų Europos šalyse greičiausiai nesirįš.

„ECB dar kartą iki istorinių žemumų mažindama palūkanų normas siunčia signalą, kad jis yra pasiruošęs padaryti viską, jog stabilizuotų ekonomiką ir paskatintų skolinimąsi, – kalbėjo ekonomistas. – . Nekyla abejonių, kad tai yra tik vienas iš pirmųjų žingsnių ir kad ECB šiemet taikys ir kitas netradicinės monetarinės politikos skatinimo priemones: antrinėje rinkoje pirks vertybinius popierius, gali pasiūlyti įvairius kreditavimo instrumentus Europos komerciniams bankams tam, kad padidintų jų likvidumą ir paskatintų jų norą aktyviau finansuoti privatų sektorių.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai