„Šiandien kas ketvirta nauja kompanija Europoje priskiriama socialiniam verslui, tačiau Lietuvoje europinius standartus atitinkančių socialinio verslo modelių labai nedaug. Norint paskatinti socialinio verslo modelio populiarumą, būtinos investicijos ir parama vietinėms socialinio verslo iniciatyvoms. Seimą jau pasiekė socialinio verslo kūrimo ir augimo pamatus padedantis Socialinio verslo plėtros įstatymas, o ši priemonė turėtų tapti paskata socialiniam verslui išsivystyti nuo idėjos iki gyvybingo verslo ir prisidėti prie visuomenės gerovės kūrimo“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius.
Pagal šią priemonę pareiškėjai yra valstybės ir savivaldybės viešosios įstaigos, asociacijos, prekybos, pramonės ir amatų rūmai, o galutiniai naudos gavėjai – socialinio poveikio siekiantys juridiniai asmenys, turintys ne daugiau kaip 50 darbuotojų ir veikiantys ne ilgiau kaip metus. Bus vertinama, ar į finansavimą pretenduojančios įmonės veikla spręs socialines visuomenės problemas bent vienoje iš tokių sričių kaip efektyvus gamtos išteklių naudojimas ir atliekų tvarkymas, gyvūnų globa, ligų prevencija, neįgaliųjų veiklos sąlygų gerinimas ir kt.
Pagal šią priemonę bus finansuojamos verslo pradžiai ir plėtrai reikalingos įrangos ir įrenginių įsigijimo arba lizingo išlaidos, darbo užmokesčio, komandiruočių, rinkodaros paslaugų, patalpų eksploatavimo, su renginių organizavimu susijusios išlaidos ir kt.
Didžiausia galima finansavimo suma vienam projektui – 300 tūkst. eurų, mažiausia – 200 tūkst. eurų. Vienoje apskrityje bus finansuojamas vienas projektas.
VšĮ „Versli Lietuva“ duomenimis, 2018 m. pradžioje veikė 62 įmonės, kurios gali būti priskirtos socialinio verslo įmonėms. Prognozuojama, kad, priėmus Socialinio verslo plėtros įstatymą, kasmet socialinio verslo subjekto statusą galėtų gauti apie 30 įmonių.
Europos Komisijos duomenimis, socialinė ekonomika sudaro apie 10 proc. Europos Sąjungos (ES) bendrojo vidaus produkto. Kas ketvirta ES įsteigiama nauja įmonė yra priskiriama socialiniam verslui. Socialinės ekonomikos srityje ES dirba daugiau kaip 11 mln. darbuotojų, t. y. 6 proc. dirbančių ES. Daugiausia socialinio verslo įmonių orientuojasi į paslaugų teikimo veiklą.