Jau metus ECB vadovaujantis Mario Draghis padarė kelis drąsius sprendimus, pavyzdžiui, įsiskolinusių valstybių obligacijų pirkimą. Palūkanų mažinimas gali būti kitas žingsnis.
Palūkanų mažinimas ECB indėlių palūkanų normą, dabar siekiančią nulį, padarytų neigiamą. Vadinasi, kompanijos turėtų susimokėti už pinigų saugojimą. Tai gali reikšti, kad bankai saugotų savo pinigus kitur, o vartotojai turėtų mažiau priežasčių taupyti.
ECB bazinė palūkanų norma šiuo metu siekia 0,75 proc. Tačiau šis rodiklis didelio efekto trumpo laikotarpio paskoloms didelės įtakos nedaro, nes ECB nustatytos 0 proc. palūkanų normos ir taip žymiai atpigino skolinimąsi.
Dauguma ekonomistų teigia maną, kad kol kas bent mėnesį ECB palūkanų normų nekeis, tačiau daugėja manančiųjų, kad jos gali būti dar sumažintos per artimiausius tris mėnesius. Tokias prognozes atskleidžia „Thomson Reuters“ apklausa.
Iki 0,75 proc. bazinės palūkanų normos buvo sumažintos pernai liepą. Nuo tada euro zonos ekonomikos rodikliai blogėjo. Vadinasi, recesija euro zonoje gilėja ir ECB gali imtis priemonių krizei suvaldyti. Bazinių palūkanų normų mažinimas paprastai yra suprantamas kaip būdas skatinti ekonomiką. ECB neseniai sumažino ekonomikos augimo prognozę šiems metams, taip parodydamas savo nerimą dėl Europos ūkio būklės.
Už palūkanas atsakingas komitetas praėjusio susitikimo metu esą aptarė neigiamų indėlių palūkanų galimybę.
„Morgan Stanley“ analitikai prognozuoja, kad indėlių palūkanų ir bazinių palūkanų norma bus sumažinta 0,25 procentinio punkto.
Regione nerimą kelia ne tik nedarbas ir bendrojo vidaus produkto (BVP) rodiklis. Kredito rinka taip pat kelia nerimą, nepaisant pigių pinigų. Lapkritį privataus sektoriaus skolinimasis smuko 0,8 proc. Pinigų pasiūla per mėnesį nepasikeitė. Tai rodo, kad bankas nesiseka išduoti pigių paskolų.