Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ekspertas: investuodami į ETF nebūtinai turėsite diversifikuotą portfelį

Vis daugiau Lietuvos gyventojų savo investicijoms renkasi biržoje prekiaujamus fondus (angl. exchange traded funds, ETF). Nors šių fondų vertė priklauso nuo daugybės įvairių vertybinių popierių, ekspertai įspėja, kad tai dar nereiškia, jog pasirinkus tokį fondą investuotojo portfelis bus visiškai diversifikuotas, o rizika – maža. Kokie yra investavimo į ETF ypatumai, pasakoja „Luminor“ banko vyresnysis portfelio valdytojas Mantas Skardžius, rašoma „Luminor“ pranešime spaudai.
Eurai
Eurai / 123RF.com nuotr.

ETF yra investiciniai fondai, kurių galima įsigyti vertybinių popierių biržoje, lygiai taip pat kaip ir akcijų ar obligacijų. Tačiau skirtingai nuo pastarųjų, ETF pats investuoja į įvairų biržoje prekiaujamą turtą ar, kitaip tariant, seka kokį nors viešai kotiruojamų įmonių, žaliavų ir pan. indeksą.

Tad ETF vertė priklauso nuo jo turimo turto vertės ar sekamo indekso. Kylant jo turimo turto kainai ar sekamam indeksui, kyla ir ETF kaina bei atvirkščiai. O investuojantieji į vieną ETF, dažniausiai iš tikro investuoja į daug skirtingų vertybinių popierių.

Vladimiro Ivanovo nuotr. /Mantas Skardžius, „Luminor“ banko vyresnysis portfelio valdytojas
Vladimiro Ivanovo nuotr. /Mantas Skardžius, „Luminor“ banko vyresnysis portfelio valdytojas

„ETF būna labai įvairių, tiek investuojančių į labai siaurą, tiek į labai plačią sritį. Pavyzdžiui, pirmasis pasaulyje ETF buvo sukurtas tam, kad sektų „S&P 500“ indeksą, tai yra, investuotų į 500 didžiausių biržoje kotiruojamų JAV įmonių akcijas. Tuo metu kiti ETF gali investuoti tik į tam tikro sektoriaus, pavyzdžiui, biotechnologijų, ar regiono, tarkime, Baltijos šalių, įmones,“, – pasakoja M.Skardžius.

Reikia atidžiau pasidomėti diversifikacijos lygiu

ETF investuotojų akyse turi nemažai privalumų. Kadangi ETF investuoja į skirtingus turto vienetus, daugelis žmonių renkasi ETF kaip diversifikuotą ir mažiau rizikos turintį investavimo būdą.

„Gerai diversifikuotas portfelis padeda sumažinti ir sušvelninti galimą riziką, todėl šiuo atveju ETF turi aiškų pranašumą prieš atskiras akcijas. Tačiau dažnai klaidingai manoma, kad investavimas į ETF visada užtikrina gerai diversifikuotą portfelį ir dėl to kitur investuoti nebereikia – tai ne visai tiesa“, – sako M.Skardžius.

Pavyzdžiui, nors „S&P 500“ indeksas atrodo itin platus, tačiau jo rezultatams ir jį sekančio fondo vertei didelę įtaką gali turėti tik siauras kelių didelių bendrovių ratas.

„Pavyzdžiui, 2023 m. pabaigoje vos septynios didžiausios indekso bendrovės sudarė net 28 proc. „S&P 500“ indekso. Jei jos patirtų sunkumų, tai turėtų didelės įtakos viso akcijų indekso ir jį sekančių fondų krypčiai. Todėl rinkdamiesi ETF fondus turėtumėte būti atidūs, pasigilinti ir apsvarstyti, ar jie tikrai suteikia jums tinkamą diversifikacijos ir rizikos lygį“, – sako ekspertas.

Padeda sumažinti išlaidas

Viena iš ETF gerųjų savybių, pasak M.Skardžiaus, yra palyginti nedidelės investicijų administravimo išlaidos.

„Investuoti į atskirų įmonių akcijas ar kitus vertybinius portfelius ir užtikrinti pakankamą portfelio diversifikaciją gali būti brangu, o ETF vienu pirkimu leidžia investuoti kad ir į visą pasirinktą regioną, todėl tai yra ekonomiškai efektyviau. Kita vertus, visada yra išimčių, todėl reikėtų elgtis apgalvotai ir pasidomėti kaštais iš anksto", – sako ekspertas.

Jis pažymi, kad renkantis ETF verta susipažinti su „bendro išlaidų koeficiento“ sąvoka. Tai universalus rodiklis, kuris parodo visų fondo išlaidų ir jo turto apimties santykį. Jei lyginate du ETF fondus, kurių charakteristikos vienodos, bet bendras išlaidų rodiklis skiriasi, vertėtų teikti pirmenybę fondui su mažesniu koeficientu.

Paprastesnis procesas

Dar vienas ETF privalumas – į juos investuoti yra gan paprasta ir daug patirties ar žinių neturintiems asmenims.

„Pavyzdžiui, jei, asmens nuomone, Japonijos akcijos yra labai sėkmingos ir jis mano, kad ši tendencija išliks ateityje, jis, net ir nebūdamas profesionalu, gali į šią rinką investuoti pasirinkdamas vos vieną tinkamą ETF. Na, o norėdamas pats iš atskirų Japonijos vertybinių popierių susikurti į šį regioną nukreiptą investicijų portfelį, žmogus turės skirti daug laiko reikalingoms žinioms įgyti, o vėliau – portfeliui valdyti", – pasakoja M.Skardžius.

Investavimo į ETF trūkumai

M.Skardžius atkreipia dėmesį, kad ETF turi ir tam tikrų trūkumų, į kuriuos investuotojai turėtų atsižvelgti.

„Pavienių akcijų atveju rizika, o kartu ir jų potencialus augimas, yra didžiuliai. ETF rizika dėl diversifikacijos dažnai yra mažesnė, tačiau kartu mažesnė ir potenciali grąža. Todėl neturėtume tikėtis, kad investicijos į ETF padės greitai praturtėti. Kita vertus, mažesnis kainos pokyčių diapazonas gali būti ir privalumu, nes yra didesnė tikimybė, kad jūsų investicijos nekris taip smarkiai, kaip matome pavienių akcijų atveju, o kritimo atveju – greičiau atsigaus. Tai ypač tikėtina plačiai investuojančio ETF atžvilgiu. Tačiau jei renkatės rizikingesnį ETF, pavyzdžiui, kuris pasižymi sudėtinga investavimo strategija, galite patirti ir didesnių nuostolių“, – sako M.Skardžius.

Galiausiai, investavimas į ETF yra susijęs ir su sandorio šalies rizika. Tai yra rizika, kad ETF fondo valdytojas gali tapti nemokus, o investuotojas – prarasti savo pinigus. Anot M.Skardžiaus, nors ši rizika su ETF yra mažesnė, visai apie ją pamiršti nereikėtų. Tad renkantis fondą svarbu įvertinti, kas yra fondo valdytojas, kokia jo patirtis bei ar ji yra priimtina investuotojui.

Patarimai pradedančiajam ETF investuotojui

Nusprendus investuoti į ETF, pirmiausia M.Skardžius rekomenduoja atsižvelgti į ETF turto dydį.

„Nors egzotiškesnių ETF atveju fondas gali turėti mažesnį turtą, bendra rekomendacija pradedančiajam investuotojui būtų atkreipti dėmesį į tuos ETF, kurių turtas yra kuo įmanoma didesnis", – sako ekspertas.

Taip pat, pataria M.Skardžius, atsižvelkite, ar ETF fondas moka dividendus. Anot M.Skardžiaus, jei dividendų nenorite, tačiau juos vis tiek gausite, tai gali sukelti nereikalingų rūpesčių pildant pajamų mokesčių deklaraciją.

Galiausiai, kaip ir renkantis bet kurią kitą investiciją, verta atsižvelgti į savo planus ir tikslus, investavimo laikotarpį. Tai padės įsivertinti, kokį rizikos laipsnį galite toleruoti. Taip pat M.Skardžius primena, kad investavimas visada yra susijęs su rizika, todėl bet kurios investicijos atveju yra galimybė, kad grąža nebus tokia, kokios tikimės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais