Byrant tiekimo grandinėms ir smarkiai svyruojant energijos išteklių vertei stebima daugybės produktų kainų pasiutpolkė. Kaip tokioje situacijoje elgtis paprastam piliečiui, kad jo turimos santaupos nenuvertėtų?
Anot Šiaulių Banko Kasdieninės bankininkystės direktoriaus Andriaus Kamarausko, nepaisant itin nestabilios pasaulinės ekonominės situacijos, ir prognozuojamo infliacijos šuolio, bendrieji patarimai piliečiams, besirūpinantiems savo finansiniu saugumu, išlieka beveik nepakitę.
„Kaip ir taikos metu, rekomenduojama sukaupti 3-6 mėnesių atlyginimo dydžio finansinę pagalvę, o ją jau turint taupyti įprastai, investavimui atidedant 10-15 proc. pajamų. Jeigu rezervas nesukauptas, pasistengti jį užpildyti greičiau“, – ragina kasdieninės bankininkystės ekspertas.
Jis šiuo metu nemato jokios būtinybės keisti įpročius ir grynaisiais pinigais laikyti didesnes pinigų sumas nei įprastai. „Grynųjų pinigų poreikis priklauso nuo šeimos pajamų ir gyvenimo būdo – kaip tie žmonės labiau linkę atsiskaityti, mokėjimo kortelėmis ar grynaisiais. Geriausia grynaisiais turėti bent savaitės išlaidų biudžetą“, – tvirtina ekspertas.
Nekilnojamas turtas vis dar siūlo geriausias ilgalaikes perspektyvas
Jau turintiems rezervą A.Kamarauskas rekomenduoja pasidomėti galimybėmis investuoti. „Mažiau laiko atima tokie investavimo būdai, kaip P2P investavimas, indeksiniai akcijų fondai, investiciniai fondai. Kitoms investavimo priemonėms išsianalizuoti jau patys investuotojai turėtų skirti daugiau laiko ir pastangų bei pasirinkti tinkamiausią, suprantamiausią“, – sako banko atstovas.
Įvairių finansų rinkos žinovų teigimu, šiais metais išlaikyti savo santaupų vertę bus sudėtinga: dėl išorinių ir vidinių veiksnių derinio galima tikėtis, kad metinė infliacija 2022-aisiais bus dviženklė.
„Lietuvoje labiausiai paplitęs investavimas į nekilnojamąjį turtą. Nepaisant to, kad paskutiniu metu nekilnojamo turto kainos augo, ypatingai didmiesčiuose, tai yra viena iš saugiausių priemonių nuo infliacijos ilgalaikėje perspektyvoje. Puiku, jeigu jį dar galima išnuomoti ir gauti pasyvias pajamas iš karto. Tačiau priimant tokį sprendimą būtina įsivertinti ir papildomus veiksnius: sąnaudas (išlaikymo kaštus, mokesčius ir kt.), objekto vietą, aplinkos vystymo planus ir kitus dalykus“.
Banko atstovas nerekomenduoja investuoti į kol kas tik projekto stadijoje esančius ar vos pradėtus statyti būstus, mat prognozuojama, kad dėl karo itin smarkiai keisis statybinių medžiagų kainos. Didelė tų medžiagų dalis buvo gaminama Rusijoje ir Baltarusijoje, tad dabar reikės ieškoti naujų tiekėjų vakaruose, kurių produkcija jau ir anksčiau buvo brangesnė, o išaugus paklausai dar labiau šaus į viršų. Dėl to statybų projektai gali sulėtėti arba brangti.
A.Kamarausko nuomone, būsto įsigijimas itin atsakingas žingsnis, tad reiktų ne tik kelis kartus pasverti visus “už” ir “prieš”, bet ir pasitarti su banko specialistais. “Ši konsultacija kainuos šiek tiek laiko, bet bus tikrai naudinga kiekvienam ir padės pažvelgti į savo galimybes iš šalies”, - pataria ekspertas.
Alternatyva – atsinaujinanti energetika
Banko atstovas pasiūlė atkreipti dėmesį ir į galimybę investuoti į atsinaujinančios energijos gamybą. Lietuvoje veikia kelios įmonės, siūlančios įsigyti saulės energijos elektrinės dalį, leidžiančią ne tik gauti pakankamai gerą finansinę grąžą, bet ir prisidėti prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo mažinimo.
„Maža to, šiandien investavimas į saulės elektrines kartu yra ir politiškai atsakingas sprendimas, padedantis siekti bendro Europos Sąjungos tikslo sumažinti rusiškų energijos išteklių vartojimą“, – tvirtina A.Kamarauskas.
Analitikas taip pat priminė, kad šiuo metu Lietuvoje veikia kompensavimo mechanizmai, kurie yra gera paskata investuoti į atsinaujinančią energetiką.
Automobilis - investicija su papildomis sąlygomis
Nepaisant to, kad šių metų infliacija kesinsis stipriai sumažinti santaupų vertę, kasdieninės bankininkystės žinovas nerekomenduoja savo pinigų vertę saugoti juos impulsyviai investuojant, pavyzdžiui, įsigyjant automobilį – nebent be automobilio būtų sunkiau uždirbti pajamas arba tai buvo seniai suplanuotas ir tikrai reikalingas pirkinys.
„Šiandien pirkti automobilį rekomenduočiau, jei jis jums reikalingas kasdieniam darbui ir be jo būtų sudėtinga uždirbti pajamas (pvz. automobilio neturite, o be jo nėra galimybės gauti geresnį darbą) arba jeigu norima laisvalaikį skirti pavežėjimo paslaugoms, galinčioms generuoti papildomas pajamas. Iš ilgalaikės perspektyvos automobilis nėra teisinga investicija, nes greitai nuvertėja ir reikalauja nuolatinių išlaikymo kaštų. Kita vertus, jeigu automobilį planavote pirkti jau seniai, o pardavėjas pateikė jums priimtiną pasiūlymą, keisti planus nėra prasmės“, – teigia A.Kamarauskas.