„Norėčiau pasakyti, kad elektros biržos steigimo įstatymas ir dokumentai šiandien yra chaose. Kitą savaitę susitinkame su energetikos ministru, nagrinėsime šį klausimą“, – penktadienį LPK rengto konkurso „Lietuvos metų gaminys 2009“ ceremonijoje sakė B.Lubys.
Anot jo, šiuo metu yra neaiškios elektros energijos pirkimo sąlygos.
„Tie, kurie turi poreikį didesnei elektros energijai, turės pakankamai problemų, nes yra daug dokumentinių popierių“, – kalbėjo B.Lubys.
Elektros rinka Lietuvoje veiks „Nordpool“ – Skandinavijos šalyse veikiančios elektros biržos principu. Lietuva į ją tiesiog įsilies su savo užsakymais ar siūlomos energijos kiekiais.
Pardavinėti elektrą vietos rinkoje rengiasi apie trisdešimt nepriklausomų tiekėjų. Tačiau manoma, kad realiai dirbs tik kokie trys–keturi. Norintiesiems pirkti elektrą rinkoje, pasak tiekėjų, reikės išmokti labai tiksliai skaičiuoti – kiek ir kada jiems reikės energijos, nes nesuvartojus pirktosios biržoje, bus nemažų nuostolių.
Vartotojai turės ne tik tiksliai nurodyti kiek žada sunaudoti energijos, bet ir patys susimokėti už monopolinę – skirstymo paslaugą. Kainų komisija tikina, kad dėl to elektros kaina pernelyg nedidės.
Uždarius Ignalinos atominę kitąmet Lietuva dalį elektros pirks Estijoje, Suomijoje, Rusijoje, Ukrainoje ir Baltarusijoje. Norą pirkti elektrą rinkoje jau yra pareiškę patys stambiausieji vartotojai – „Achema“, „Orlen Lietuva“, „Akmenės cementas“.