Emigrantai pristabdė perlaidas po svaro nuvertėjimo

Prekes ir paslaugas į Jungtinę Karalystę eksportuojančios Lietuvos bendrovės, svarais sterlingų atlyginimus ten gaunantys emigrantai ir jų perlaidų Lietuvoje laukiantys giminaičiai – visi jie stebi, kas toliau dėsis su svaro kursu.
Nauji svarai
Nauji svarai / „Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr.

Verslininkai su britais jau derasi dėl kainų kėlimo, o emigrantai pristabdė pervedimus. Per metus svaras nuvertėjo maždaug penktadaliu, o jo vertės pokyčiai, anot analitikų, labiau primena besivystančių šalių – Azijos ar Afrikos, o ne vienos stipriausių pasaulio ekonomikų, valiutos svyravimus.

„Svaro sterlingo pigimas nėra palankus mūsų, Lietuvos, eksportuotojams“, – sako SEB banko vyriausiasis analitikas Tadas Poviliauskas.

Garmėti svaras ėmė po Jungtinės Karalystės sprendimo pasitraukti iš ES. Už vieną svarą sterlingų tądien buvo galima gauti 1,30. Šiandien – 1,12. Nuo „Brexit“ iki dabar svaras euro atžvilgiu susilpnėjo apie 13 proc.

Be prekių ir paslaugų eksporto, svarią įtaką Lietuvos ekonomikai turi emigrantų perlaidos. Iš visų šalių, kur tik yra tautiečių, per metus jos sumažėjo apie pusseptinto proc. Anot analitikų, iki trečdalio visų perlaidų sudaro gaunamos iš Didžiosios Britanijos.

Ekonomistų teigimu, svaro sterlingų kursas tiesiogiai priklauso nuo politikų kalbų, todėl tikslios prognozės dėl valiutos vertės pokyčių – sunkiai įmanomos. Esą gali būti, kad dabar dvi–tris savaites svaras stiprės, bet vėliau gali vėl silpnėti. Taip pat gali būti, kad smukimo dugnas jau netoli ir po to valiuta stiprės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų