„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

ES parama socialiniam verslui – į valstybinių įstaigų kišenes

3 milijonai eurų ES paramos – socialiniam verslui, tačiau į finansavimą gali pretenduoti tik valstybės įstaigos arba verslo organizacijos. Tuo piktinasi patys socialinio verslo atstovai, kurie pasijuto diskriminuojami. Ekonomikos ir inovacijų ministerija verslininkams siūlo tapti partneriais.
Socialinis verslas
Socialinis verslas / Organizatorių nuotr.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija socialiniams verslams skirs beveik 3 mln. eurų – tokį pranešimą spaudai dar birželį išplatino pati ministerija. Čia pat teigiama, kad ES parama yra skirta „socialinio verslo pradžiai ir plėtrai“.

Į paramą pretenduoti negalės

„Mes labai apsidžiaugėme tokia iniciatyva, nes patys finansuojame projektus, o čia būtų paskata“, – pasakojo organizacijos „Reach for change“ vadovė Lietuvoje Jurgita Ribinskaitė-Glatzer. Tačiau tuoj pat jai teko nusivilti – į paramą gali pretenduoti valdžios institucijos.

J.Ribinskaitė-Glatzer
J.Ribinskaitė-Glatzer

Lietuvoje veikia Švedijoje įsteigta organizacija „Reach for change“, kuri rūpinasi socialinį verslą skatinančiu inkubatoriumi. Kaip sakė J.Ribinskaitė-Glatzer, socialinis verslas padeda integruoti visuomenės paraštėse dažnai atsiduriančius žmones – neįgaliuosius, migrantus arba mažumų atstovus, tam yra sukurta platforma.

Tačiau į ES paramą nei ši organizacija, nei socialinio verslo bendrovės pretenduoti negalės.

„Tai yra aiški diskriminacija kitų rinkos dalyvių atžvilgiu. Socialinis verslas ar sukurti inkubatoriai kaip tik yra tie, kuriems ši parama yra reikalingiausia, tačiau valstybė iš esmės nutarė pasidalinti pinigus“, – piktinosi ji.

Prognozuoja, kad turės trauktis

Lietuvos socialinio verslo asociacija kreipėsi į Ekonomikos ir inovacijų ministeriją, Konkurencijos tarybą, tačiau gauti atsakymai nieko nekeičia ir sprendimas nebus atšauktas.

J.Ribinskaitė-Glatzer baiminasi, kad tokios organizacijos kaip „Reach for change“ ir panašios bus priverstos trauktis iš rinkos. „Jos negalės pritraukti dalyvių savo veikloms, valstybė nori konkuruoti su socialiniu verslu“, – mano ji.

Tiesa, į ES paramą gali pretenduoti verslo organizacijos. „Bet nė viena jų neturi originalios ir ištestuotos metodikos“, – pridūrė pašnekovė.

Verslininkai galės tik paklausti?

Už ES lėšas bus finansuojama verslo pradžia ir plėtra, reikalingos įrangos įsigijimas, lizingo išlaidos, darbo užmokestis, komandiruotės, rinkodaros paslaugos, patalpų eksploatavimas, su renginių organizavimu susijusios išlaidos ir kt.

„Kitaip tariant, valdžia šiuos pinigus išsidalins savo viešosioms įstaigoms“, – neabejoja „Reach for change“ Lietuvos skyriaus vadovė.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos komentare 15min teigiama, kad į paramą gali pretenduoti viešosios įstaigos, kurių savininkai ar dalininkai yra valstybė arba savivaldybės, asociacijos, Prekybos pramonės ir amatų rūmai, „kurie ieškos socialinių verslų, skatins naujų socialinių verslų, kurie spręstų socialines problemas, kūrimąsi.

„Priemonėje numatyti pareiškėjai ir partneriai galės suteikti visą būtiną informaciją ir paramą socialinį verslą pradedančiam verslininkui, kas leistų ne tik išplėsti socialinio verslo ekosistemą, bet ir užtikrinti šių verslų gyvybingumą“, – teigia ministerija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs