Tačiau ji pabrėžė, kad Europa pirmenybę teiktų pasaulinių tiekimo apimčių didinimui, ir netiesiogiai sukritikavo JAV ir Jungtinę Karalystę dėl vakcinų eksporto ribojimo.
„Europos Sąjunga pasirengusi aptarti bet kokį pasiūlymą, kaip veiksmingai ir pragmatiškai spręsti šią krizę“, – per konferenciją internetu sakė U.von der Leyen.
„Dėl to esame pasiruošę aptarti, kaip JAV pasiūlymas netaikyti intelektinės nuosavybės teisių apsaugos vakcinoms galėtų padėti pasiekti tą tikslą“, – pridūrė ji.
Trečiadienį JAV prekybos atstovė Katherine Tai pareiškė, kad Vašingtonas palaiko raginimus per pandemiją netaikyti intelektinės nuosavybės teisių apsaugos COVID-19 vakcinoms.
JAV prezidentas Joe Bidenas jautė didžiulį spaudimą pritarti tokiam žingsniui, kuris galėtų padėti skurdesnėms šalims gaminti pigesnius generinius preparatus.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesus JAV sprendimą pavadino „istoriniu“ ir sakė, jog šis žingsnis yra „monumentali akimirka kovoje su COVID-19“. Europa iki šiol tokiam žingsniui priešinosi.
U.von der Leyen vadovaujamai Europos Komisijai buvo pavesta pirkti skiepus visoms Bendrijos, turinčios 450 mln. gyventojų, narėms. Ji buvo kritikuojama dėl lėtos vakcinavimo kampanijos pradžios.
Tačiau vaizdo ryšiu kreipdamasi į Florencijoje įsikūrusio Europos universitetinio instituto (EUI) organizuotos konferencijos auditoriją U.von der Leyen patikino, kad dabar blokas didina spartą.
„Kai kas gali sakyti,.. tokios šalys, kaip JAV ir Jungtinė Karalystė, nuo pradžių buvo greitos. Tačiau aš sakau, kad Europa pasiekė šią sėkmę išlikdama atvira pasauliui, o kiti visas savo pasigaminamas vakcinas pasilieka tik sau“, – sakė ji.
„Europa yra pagrindinė vakcinų eksportuotoja. Iki šiol daugiau kaip 200 mln. Europoje pagamintų skiepų dozių buvo perduotos kitoms pasaulio šalims“, – kalbėjo Europos Komisijos vadovė.
„Europa eksportuoja tiek pat skiepų, kiek pristato savo piliečiams. Kalbant aiškiai – Europa yra vienintelis demokratinis pasaulio regionas, dideliu mastu eksportuojantis vakcinas“, – pridūrė ji.
Putinas pritaria planui netaikyti patentų teisinės apsaugos COVID-19 vakcinoms
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pareiškė, kad palaiko mintį netaikyti patentų teisinės apsaugos vakcinoms nuo koronaviruso, ir paragino vyriausybę apsvarstyti galimybę netaikyti intelektinės nuosavybės teisių apsaugos rusiškoms vakcinoms.
„Europoje kilo idėja, kuri, mano nuomone, yra verta dėmesio – panaikinti patentų teisinę apsaugą vakcinoms nuo COVID-19“, – sakė V.Putinas per susitikimą su premjero pavaduotoja Tatjana Golikova vaizdo ryšiu.
„Žinoma, Rusija palaikys tokį požiūrį“, – pridūrė jis.
„Daug kartų sakiau... Mes turime galvoti ne apie tai, kaip gauti maksimalų pelną, bet kaip užtikrinti žmonių saugumą“, – kalbėjo V.Putinas.
Patentų teisinės apsaugos panaikinimo vakcinoms nuo COVID-19 kampanija įgavo pagreitį ketvirtadienį, Prancūzijos, Vokietijos ir Europos Sąjungos vadovams pareiškus, kad jie yra linkę svarstyti JAV prezidento Joe Bideno pasiūlymą.
Šios iniciatyvos rėmėjai sako, kad skurdesnėms šalims sunku vykdyti gyventojų vakcinavimą, kol turtingos šalys gina farmacijos milžinų intelektinės nuosavybės teises.
Rusija anksčiau yra registravusi tris vakcinas nuo koronaviruso, o ketvirtadienį leido naudoti vakcinos „Sputnik V“ vienos dozės pakaitalą „Sputnik Light“.
Maskva aktyviai visame pasaulyje platina savo vakciną „Sputnik V“, pavadintą pagal Sovietų Sąjungos paleistą pirmąjį dirbtinį Žemės palydovą. Daugiau nei 60 valstybių jau leido naudoti šią vakciną savo piliečių skiepijimui.
Vakciną „Sputnik V“ sukūręs Rusijos valstybinis Gamalėjos institutas ketvirtadienį pranešė, kad pirmąja šios vakcinos doze jau paskiepyta daugiau nei 20 mln. žmonių visame pasaulyje.