ES planai dėl „juodojo“ pinigų plovimo sąrašo susidūrė su kliūtimis

Pasiūlymas į Europos Sąjungos (ES) „juodąjį“ pinigų plovimo sąrašą įtraukti dar septynias šalis, tarp kurių yra ir Saudo Arabiją, sulaukia „didžiulio“ valstybių narių pasipriešinimo, praneša naujienų agentūrai AFP šaltiniai.
Europos Sąjungos vėliava
Europos Sąjungos vėliava / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Europos Komisija – politiškai nepriklausoma bloko vykdomosios valdžios institucija – kiek anksčiau šį mėnesį pareiškė norinti į 16-os šalių sąrašą, į kurį yra patekusios valstybės, kaip manoma, dedančios per mažai pastangų užkardyti terorizmo ir organizuoto nusikalstamumo finansavimą, įtraukti Persijos įlankos karalystę ir dar šešias šalis, įskaitant Panamą.

Tačiau tai, kaip sąrašas buvo sudarytas, ES valstybėms narėms kelia didelį nerimą ir vienas šaltinis agentūrai AFP pranešė, kad jam nepritaria net 27 iš 28 šalių.

Šaltinis Europos Vadovų Taryboje, kuri vienija valstybių narių lyderius, pareiškė, kad pasiūlymui prieštarauja „didžioji dauguma”.

Derybos dėl pasiūlymo buvo numatytos šį penktadienį. Jų išvakarėse buvo tikėtasi, kad Komisija paaiškins, kaip ji nusprendė, kurios šalys turėtų būti įtrauktos į „juodąjį“ sąrašą.

Manoma, kad oficialus Tarybos sprendimas bus priimtas artimiausiomis dienomis, tačiau pasiūlymas greičiausiai bus atmestas. Pasak diplomatų, per bandomąjį balsavimą prieštaravimo nesulaukta tik iš Belgijos, kuriai šiuo metu vadovauja laikinoji vyriausybė.

Šaltinis Europos Vadovų Taryboje, kuri vienija valstybių narių lyderius, pareiškė, kad pasiūlymui prieštarauja „didžioji dauguma”.

Pagal ES galiojančią tvarką, „juodasis“ pinigų plovimo sąrašas gali būti priimtas arba atmestas tik visas – atskiros šalys negali būti į jį įtrauktos ar iš jo pašalintos.

Vienas šaltinis aiškino, jog daugelis valstybių narių veikiau yra nepatenkintos „tuo, kaip buvo sudarytas sąrašas“, o ne prieštarauja tam tikrų šalių įtraukimui.

Dvidešimt devynių Europos Parlamento narių grupė ketvirtadienį kreipėsi į Komisiją, ragindama nepasiduoti „kai kurių valstybių narių bandymams“ padaryti poveikį šiam sąrašui.

Europos Parlamento Žaliųjų frakcijos atstovas iš Vokietijos Svenas Giegoldas pareiškė, jog šis sąrašas yra „svarbus žingsnis kovojant su pinigų plovimu“, ir pridūrė, jog „būtų skandalas, jei Taryba jį dabar blokuotų“.

Pasiūlymas į sąrašą įtraukti Saudo Arabiją buvo pateiktas tuo metu, kai tarp Rijado ir Europos sostinių tvyro padidėjusi įtampa, kurią pakurstė Saudo Arabijos konsulate Stambule pernai įvykdyta žurnalisto Jamalo Khashoggi žmogžudystė.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Jamalas Khashoggi
AFP/„Scanpix“ nuotr./Jamalas Khashoggi

Jeigu kokia nors šalis įtraukiama į šį sąrašą, tai nereiškia, kad jai skelbiamos sankcijos, tačiau Europos bankai tokiu atveju yra įpareigojami griežčiau kontroliuoti sandorius su tų šalių klientais ir institucijomis.

Pasirodžius pranešimui apie tai, kad į „juodąjį“ sąrašą norima įtraukti Saudo Arabiją, Rijadas išreiškė „apgailestavimą“ ir pareiškė, kad kova su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu yra jo „strateginis prioritetas“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis