„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

ES: prekybos sutarčiai su Kanada Belgija turi pritarti iki penktadienio

Belgija Europos Sąjungos (ES) ir Kanados laisvosios prekybos sutarčiai (CETA), kurią yra blokavęs nedidelis šios šalies Valonijos regionas, turi pritarti iki penktadienį rengiamo ES aukščiausiojo lygio susitikimo, pareiškė už prekybą atsakinga Europos Komisijos (EK) narė.
Protestas prieš CETA Lenkijoje
Protestas prieš CETA Lenkijoje / „Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr.

Po prekybos ministrų derybų Liuksemburge kalbėjusi Cecilia Malmstroem pridūrė, kad Belgijai nepritarus sutarčiai, Kanados premjero Justino Trudeau spalio pabaigoje planuojamas vizitas laisvosios prekybos sutarčiai pasirašyti neįvyks.

Valonijos regiono įstatymų leidėjai per penktadienį surengtą balsavimą netikėtai nusprendė blokuoti ES ir Kanados laisvosios prekybos sutartį.

„Taip, turi būti pritarta. Mūsų Kanados draugai turi žinoti, ar jiems užsisakyti lėktuvo bilietus, ar ne“, – pareiškė C.Malmstroem, atsakydama į klausimą, ar Briuselyje penktadienį rengiamas aukščiausiojo lygio susitikimas yra galutinis terminas, iki kurio laisvosios prekybos sutarčiai turi pritarti visos 28 ES valstybės narės, įskaitant Belgiją.

„Yra daug klausimų, kuriuos turime apsvarstyti su mūsų Kanados draugais, tačiau jeigu nesugebėsime susitarti dėl šios prekybos sutarties, J. Trudeau vizito šia proga nebus“, – pareiškė ji.

Nedidelio Belgijos Valonijos regiono įstatymų leidėjai per penktadienį surengtą balsavimą netikėtai nusprendė blokuoti Europos Sąjungos (ES) ir Kanados laisvosios prekybos sutartį (CETA), o tai reiškia, kad Belgija negali pasirašyti šio dokumento, dėl kurio derėtasi net septynerius metus.

ES pirmininkaujančios Slovakijos prekybos ministras Peteris Ziga pareiškė tikįs, kad Belgija ir ES sugebės rasti sprendimą dėl Valonijos pareikštų abejonių.

„Tiesą sakant, net negaliu įsivaizduoti, kad Belgija galėtų tapti galutine kliūtimi, ir tikiu, kad pragmatizmas atvers kelią susitarimui“, – pareiškė jis spaudos konferencijoje, kurioje dalyvavo kartu su C.Malmstroem.

„Rasti sprendimą dėl šių galutinių abejonių teks Europos Vadovų Tarybai (aukščiausiojo lygio susitikimui)“, – pažymėjo ministras.

ES ministrai nuogąstauja, kad laisvosios prekybos sutarties su Kanada žlugimas pasauliui parodytų, kad sudaryti prekybos sutartis su Europa yra sudėtinga užduotis.

Nesutarimai dėl sutarties taip pat kelia nerimą Didžiajai Britanijai, nes daugelis mano, kad ES santykiai su Jungtine Karalyste po „Brexit“ galėtų būti kuriami pagal CETA modelį.

„Jeigu negalėsime sudaryti sutarties su Kanada, nesu tikra, kad mums pavyks tokią sutartį sudaryti su Jungtine Karalyste“, – pareiškė C.Malmstroem.

Prieš CETA pasisakantys aktyvistai šią sutartį vadina Trojos arkliu, kuris atvers kelią gerokai platesnio užmojo susitarimui su Jungtinėmis Valstijomis, dėl kurio šiuo metu vyksta derybos.

„Ministrų nesutarimai rodo, kaip dauguma jų yra nutolę nuo savo šalių piliečių“, – pareiškė „Greenpeace“ patarėja prekybos politikos klausimais Shira Stanton.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs