Pasak Europos Komisijos, euro zonos bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas šiemet sieks 3,8 proc., o atsigavimas įsibėgės kiek vėliau nei tikėtasi iš pradžių.
Lapkričio mėnesio prognozėse buvo kalbama apie 4,2 proc. augimą 2021-aisiais.
Visgi Briuselis smarkiai pagerino kitų metų augimo prognozę, vietoj 3 proc. dabar įvardydamas 3,8 proc. siekiantį atsigavimą.
Pasak ES, bloko ekonomika gali pasiekti iki pandemijos buvusį lygį 2022 metais – greičiau, nei manyta anksčiau, tačiau valstybių narių atsigavimo tempai skirsis.
„Tebesame skaudžiuose pandemijos gniaužtuose, o jos socialiniai ir ekonominiai padariniai yra akivaizdūs“, – pažymėjo ES ekonomikos komisaras Paolo Gentiloni.
„Vis dėlto galiausiai tunelio gale regime šviesą“, – pridūrė jis.
Kartu ES perspėjo, kad prognozė yra itin neapibrėžta, atsižvelgiant į nenuspėjamą pandemijos raidą, ypač į naujas viruso atmainas, kurios gali atitolinti apribojimų ir karantinų pabaigą.
ES teigimu, prognozė parengta darant prielaidą, jog ribojamosios priemonės išliks galioti iki kovo ir tuomet bus pradėtos palaipsniui švelninti, o antrąjį pusmetį ekonomika dar labiau atsivers.
Kitais metais bloke gali likti galioti tik „tikslinės sektorių priemones“, prognozuoja ES.
Tuo tarpu 27 nares turinčios ES ekonomika, pasak Europos Komisijos (EK), šiemet ūgtels 3,7 proc., o 2022-aisiais – 3,9 procento.
Manoma, kad didžiausių bloko šalių ekonomikos raida iš esmės atitiks visos euro zonos modelį.
Vokietijos šių metų augimo prognozė sumažinta iki 3,2 proc., tačiau padidinta kitiems metams.
Tuo tarpu Prancūzijos ekonomikos augimo prognozė padidinta nuo 3,1 proc. iki 4,4 procento
Šiuo metu politinę krizę išgyvenančios Italijos šių metų augimo prognozė sumažinta nuo 4,1 iki 3,4 procento.
ES teigimu, į prognozes neįtrauktas didžiulio ekonomiškos skatinimo paketo poveikis. Planuojama, kad pagal minėtą paketą kiek vėliau šiais metais į bloko ekonomiką bus įlieta 750 mlrd. eurų per dotacijas ir paskolas.
Europos Komisijos prognozės yra itin svarbus ekonomikos rodiklis, kuriuo ji grindžia valstybių narių biudžetų ir skolų priežiūrą.
Šiuo metu ES yra sustabdžiusi griežtų taisyklių dėl skolų ir deficitų apribojimų galiojimą, kad šalys galėtų sutelkti visas pastangas kovai su neigiamais pandemijos padariniais.