Ministrų susitikimui pirmininkavo ūkio ministras Evaldas Gustas. Europos Komisijai susitikime atstovavo Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas, atsakingas už pramonę ir verslumą, Antonio Tajani ir Europos Komisijos narys, atsakingas už vidaus rinką ir paslaugas, Michelis Barnier.
ES vidaus rinkos ir pramonės ministrai neformaliame susitikime diskutavo išmaniųjų viešųjų pirkimų, valstybės valdomų įmonių veiklos skaidrumo ir atskaitomybės, taip pat į mažų ir vidutinių įmonių (MVĮ) poreikius reaguojančio viešojo administravimo temomis. Ministrai nutarė raginti valstybes nares sparčiau pereiti prie visiškai elektroninių viešųjų pirkimų ir užtikrinti, kad visos šios permainos būtų įvykdytos sklandžiai ir koordinuotai.
Akcentuojame perėjimo prie visiškai elektroninių viešųjų pirkimų svarbą – nuo pirkimo paskelbimo iki el. sąskaitų pateikimo ir apmokėjimo.
„Viešųjų pirkimų skaitmeninimas gali padėti valstybėms narėms gauti maksimalią naudą. Mes akcentuojame perėjimo prie visiškai elektroninių viešųjų pirkimų svarbą – nuo pirkimo paskelbimo iki el. sąskaitų pateikimo ir apmokėjimo. Tai padės racionalizuoti viešąsias išlaidas, supaprastins pirkimus ir taps nauju ekonomikos augimo šaltiniu“, – sakė E.Gustas.
Susitikime ministrai taip pat atkreipė dėmesį į inovatyvių produktų ir paslaugų viešųjų pirkimų svarbą, kurie gali padidinti inovatyvių prekių ir paslaugų paklausą rinkoje.
Diskutuodami valstybės valdomų įmonių (VVĮ) tema ministrai pabrėžė jų reikšmę valstybių narių ekonomikoms ir konkurencingumui, aptarė poreikį keistis gerąja valstybių narių praktika VVĮ srityje. VVĮ, veikiančios tokiuose svarbiuose sektoriuose kaip infrastruktūra, energetika, finansinės paslaugos, teikia visuomenei svarbias paslaugas, sukuria ne mažą bendrojo vidaus produkto dalį.
Pasak ūkio ministro, nors ir netiesiogiai, visų VVĮ savininkai yra piliečiai, todėl jie turi žinoti, kaip yra valdomas jų turtas. Taigi, VVĮ veiklos skaidrumas ir atskaitomybė – svarbios sąlygos užtikrinant efektyvų valstybės turto valdymą ir maksimalią naudą visuomenei.
Diskutuodami apie MVĮ ministrai akcentavo, jog viešasis administravimas turi atitikti MVĮ poreikius ir reikalauti kuo mažesnių sąnaudų. Valstybės narės kviečiamos užtikrinti MVĮ testo taikymą teisėkūroje ir priemones verslo licencijavimo supaprastinimui.
„Mažos ir vidutinės įmonės yra mūsų ekonomikos varomoji jėga, turinti esminį poveikį Europos ūkio raidai. Todėl turime gerinti administracines paslaugas mažoms ir vidutinėms įmonėms bei sumažinti administracines išlaidas“, – sakė ūkio ministras.
Turime gerinti administracines paslaugas mažoms ir vidutinėms įmonėms bei sumažinti administracines išlaidas.
Ministrai diskutavo apie moterų verslumą kaip didelį potencialą ir teigiamą socialinį aspektą turintį verslumo šaltinį. Ministrai pabrėžė, kad moterims pradedant ir užsiimant verslu kyla daugiau sunkumų nei vyrams, todėl būtina imtis priemonių skatinanti moterų verslumą ir leisti pasireikšti jų kūrybiškumui ir inovaciniams gebėjimams, o valstybės narės turi keistis gerąja praktika Europos Sąjungos lygiu moterų verslumo skatinimo klausimu.
Pirmininkaujanti Lietuva apibendrins neformalaus ES Konkurencingumo tarybos ministrų, atsakingų už vidaus rinką ir pramonę, susitikimo diskusijų rezultatus. Susitikimo dalyvių išsakytos nuomonės padės rengiant ES Konkurencingumo tarybos išvadas.
Trečiadienį neformaliame ES Konkurencingumo tarybos ministrų susitikime švietimo ir mokslo ministrai pratęs diskusijas mokslinių tyrimų temomis.