Pirmadienį EK paskelbė naujausias prognozes, kad euro zonos ekonomika šiemet gali smukti 4 procentais – dvigubai daugiau, nei buvo prognozuota prieš tris mėnesius, rašo naujienų agentūra „Bloomberg“. Tuo tarpu antradienio rytą euras buvo smukęs 13 iš 16 pagrindinių valiutų atžvilgiu.
Euro kursas JAV dolerio atžvilgiu buvo sumažėjęs 0,01 proc. iki 1,3347.
Analitikas: anksčiau euras buvo silpnesnis
Kaip 15min.lt sakė „DnB NORD“ banko vyriausiasis analitikas Rimantas Rudzkis, toks euro smukimas dolerio atžvilgiu tėra atsitiktinis ir nežymus svyravimas. Pasak jo, šis svyravimas gali būti susietas su daug kuo: ir EK prognozėmis, ir galimu bazinių palūkanų normų mažinimu. „Visi šie veiksniai veikia silpnėjimo linkme, bet tokie skaičiai nerodo nusistovėjusios tendencijos“, – sakė R.Rudzkis.
Vis dėlto, analitiko teigimu, iš tikrųjų euras sustiprėjo, nes dar prieš kelias dienas jo kursas dolerio atžvilgiu buvo mažesnis. „Galima sakyti, kad euras susilpnėjo nebent vakar dienos kurso atžvilgiu“, – aiškino R.Rudzkis.
Paklaustas, kokį poveikį esama situacija gali turėti Lietuvos ekonomikai, analitikas priminė, kad litas tvirtai susietas su euru ir stiprėja su juo. Stiprėjant litui blogėja eksportuotojų situacija, nes jų išvežamos prekės darosi ne tokios konkurencingos dolerio zonoje, pavyzdžiui, Rusijoje. Vis dėlto yra ir teigiamų dalykų. Tokiu atveju pinga importuojamos prekės ir mažėja infliacija.
Papildyta 15.11 val.: Palūkanų normos – žemiausios istorijoje
Jei ECB ketvirtadienį sumažins bazines palūkanų normas iki 1 proc., tai bus žemiausias jų lygis euro istorijoje. Kaip 15min.lt aiškino R.Rudzkis, tokiu atveju truputį sumažės paskolų palūkanos eurais. Vadinasi, skolinimasis dar šiek tiek atpigs, pagerės sąlygos imti paskolas.
Vis dėlto, analitiko teigimu, žmogus prieš imdamas paskolą, turi atsižvelgti į daugybę kitų veiksnių: savo pajamas, darbo perspektyvas. „Lietuva išgyvena tikrai sunkius laikus ir nereikėtų vadovautis vien tuo, kad paskolos yra pigios, ir pulti beatodairiškai skolintis“, – sakė R.Rudzkis.