Euro zonos centrinio banko vadovei pirmadienį tinklaraštyje parašius, kad ECB dėl euro zonoje kylančios infliacijos iki rugsėjo pabaigos greičiausiai užbaigs neigiamų palūkanų normų laikotarpį, euro kursas pakilo iki 1,0688 JAV dolerio, pasiekęs aukščiausią per mėnesį lygį.
ECB „greičiausiai galės iki trečiojo ketvirčio pabaigos pasitraukti iš neigiamų palūkanų normų teritorijos“, parašė Ch.Lagarde tinklaraštyje.
„To taip ilgai laukėme“, – pareiškė „Swissquote Bank“ analitikė Ipek Ozkardeskaya.
„Lagarde pagaliau rodo, kad padėtis [dėl infliacijos] Europoje taip pat yra rimta“, – pareiškė ji naujienų agentūrai AFP.
Siekdami pažaboti didžiausią per kelis dešimtmečius infliaciją, palūkanų normas jau didina įvairių pasaulio šalių centriniai bankai, tačiau ECB kol kas atsisakydavo pasekti Federalinio rezervo sistemos (FRS) ar Anglijos banko pavyzdžiu ir padidinti skolinimosi kainas, kurios yra rekordiškai mažos.
Metinė infliacija euro zonoje balandį pakilo iki 7,5 proc., pasiekusi aukščiausią bendros valiutos bloko istorijoje lygį ir gerokai viršijusi ECB taikomą tikslinį 2 proc. lygį.
Infliacijos kilimą paskatino energijos ir maisto brangimas, įvairių pasaulio šalių ekonomikai atsiveriant po pandeminių karantinų. Pastaruoju metu prie svarbių infliaciją skatinančių veiksnių prisidėjo ir Rusijos invazijos į Ukrainą padariniai.
ECB nustatytos palūkanų normos šiuo metu yra rekordiškai mažos, o indėlių palūkanų norma net yra neigiama ir tai reiškia, kad bankams tenka mokėti už savo indėlius euro zonos centriniame banke, kuris daug metų įgyvendino skatinamąją pinigų politiką, siekdamas paskatinti Europos ekonomikos augimą.
Euro zonos centrinio banko palūkanų normų padidinimas būtų pirmasis per daugiau kaip dešimtmetį.