Rudenį Europos Komisija (EK) žada pateikti savo poziciją ir siūlymus dėl šio mokesčio lengvatų. Bet jau dabar aišku, kad lengvatos Briuselyje vertinamos ne itin palankiai. „Lengvatų ratą reikia siaurinti, o ne plėsti“, – ketvirtadienį Briuselyje susitikęs su grupe Lietuvos žurnalistų sakė A.Šemeta.
„Tikiuosi, kad šių pakeitimų finansinės pasekmės buvo gerai apskaičiuotos, – kalbėjo už mokesčius, muitų sąjungą, kovą su sukčiavimu ir auditą atsakingas eurokomisaras. – Jei imsime pataisų kryptį, ji iš esmės atitinka EK matymą, kaip valstybėse narėse turėtų būti tobulinama mokesčių sistema. Pakeitimai apima mokesčių naštos mažinimą mažiausiai uždirbantiems žmonėms, kai kurių lengvatų panaikinimą.“
Tačiau Seime gimė, pasak A.Šemetos, ir „kitų įdomių pasiūlymų“, pavyzdžiui, dėl PVM lengvatų.
„EK pozicija pakankamai aiški – nemanome, kad PVM lengvatos yra tinkamas būdas spręsti įvairioms problemoms, nes paprastai jos daug kainuoja ir taikomos visiems, net sugebantiems mokėti kainą, kuri būtų galiojant standartiniam tarifui. Tikslinės priemonės vargingiau gyvenantiems žmonėms būtų geresnis būdas problemoms spręsti“, – pažymėjo pareigūnas.
Mažiau lengvatų – mažesnis PVM
Iniciatyva reformuoti PVM sistemą, esą kuriančią kliūtis vidaus rinkoje, nedraugišką verslui ir palankią sukčiavimui, gimė dar prieš porą metų. Briuselyje pasigirdo siūlymų ne tik padaryti ją paprastesnę ir palankesnę verslui, efektyviau kovoti su sukčiavimu, bet ir panaikinti kaip įmanoma daugiau lengvatų bei išimčių. Tai esą netgi leistų gerokai sumažinti standartinį PVM tarifą iki 7,5 proc. punktų.
Maždaug 21 proc. nacionalinių pajamų ir vidutiniškai 7,4 proc. bendrojo vidaus produkto sudarantį PVM moka gyventojai, o surenka įmonės. Nuo šio mokesčio sistemos ES įvedimo praėjo keturi dešimtmečiai, taigi ji nebetenkina į paslaugų sektorių orientuotos, technologijomis grindžiamos ekonomikos poreikių. Todėl tuomet EK priėmė Komunikatą dėl PVM ateities. Šio mokesčio sistemą norima padaryti paprastesnę, efektyvesnę ir patikimesnę.
Be kita ko, buvo pasiūlyta peržiūrėti galiojančias mokesčio lengvatas ir išimtis.
Stodamos į ES valstybės susitardavo dėl mažesnio PVM tam tikroms prekėms ir paslaugoms (maistui, medikamentams, knygoms, spaudai, renginiams, muziejams, viduriniam švietimui, ne pelno organizacijoms, viešajam transportui, sveikatos paslaugoms ir pan.), nes, pavyzdžiui, šias paslaugas teikdavo tik visuomeninės institucijos. Bet dabar tam tikros lengvatos ar išimtys esą atrodo nepagrįstos.