„Europos darbo rinka ir toliau atsigauna po krizės, tačiau susiduria su tiekimo trikdžiais visame pasaulyje. Be to, COVID-19 susirgimų skaičius kai kuriose šalyse vėl sparčiai auga“, – pranešė Enzo Weberis, IAB vadovas. Anot jo, pokyčiai Europoje šiuo metu labai netolygūs.
Spalį barometro nedarbo rodiklis sumažėjo 1,2 balo ir siekė 102,1. Tai rodo, kad darbo ieškančių asmenų skaičius mažės ir ateityje, tik kiek nuosekliau. Nors užimtumo rodiklis išlieka didesnis nei nedarbo, praėjusį mėnesį jis sumažėjo 0,2 balo iki 104,1.
IAB atstovas Johanesas Kopfas Europos darbo rinkos barometrą vertina kaip teigiamą valstybinių užimtumo tarnybų bendradarbiavimo pavyzdį. Anot jo, ateityje numatoma šio projekto plėtra – „kai kurios šalys jau patvirtino, kad prisijungs“.
Europos darbo rinkos barometras yra pagrindinis mėnesio rodiklis, pagrįstas 17 vietinių ar regioninių valstybinių užimtumo tarnybų apklausa. Šios tarnybos įsikūrusios Austrijoje, Bulgarijoje, Kipre, Čekijoje, Danijoje, Belgijos generaliniame direktorate, Belgijoje–Flandrijoje, Belgijoje–Valonijoje, Vokietijoje, Islandijoje, Lichtenšteine, Lietuvoje, Lenkijoje, Liuksemburge, Maltoje, Portugalijoje ir Šveicarijoje. Tyrimą nuo 2018 metų birželio kartu atlieka užimtumo tarnybos ir Užimtumo tyrimų institutas.
Barometro A komponentas rodo artimiausių trijų mėnesių nedarbo rodiklių raidą, atsižvelgiant į sezoniškumą. Tuo tarpu B komponentas prognozuoja užimtumo tendencijas. Nedarbo ir užimtumo komponentų vidurkis sudaro bendrą barometro vertę, o pastarasis pateikia darbo rinkos raidos perspektyvą.
Barometro skalė svyruoja nuo 90 (labai prasta padėtis darbo rinkoje) iki 110 (labai gera padėtis). Pirmiausia yra nustatomas kiekvienos projekte dalyvaujančios užimtumo tarnybos barometro balas. Tuomet pagal nacionalinių balų svertinį vidurkį apskaičiuojamas ir Europos darbo rinkos barometras.