EK ataskaitoje Lietuvai rekomenduojama užtikrinti fiskalinį tvarumą ir 2015 –2016 m. vengti nuokrypio nuo vidutinio laikotarpio tikslo, o taip pat išplėsti mokesčių bazę ir pagerinti mokestinių prievolių vykdymą.
„Kadangi sparčiai mažėja darbingo amžiaus gyventojų skaičius, reikia padidinti švietimo sistemos suteikiamų įgūdžių atitiktį darbo rinkos poreikiams, gerinti pagrindinius gebėjimus ir sveikatos priežiūros sistemos rezultatus“, – rašoma EK rekomendacijoje Lietuvai.
Pažymėtina, kad šiais metais Europos Komisija Lietuvai pirmą kartą rekomendavo pagerinti sveikatos sistemos rezultatus.
Be to, rekomenduojama sumažinti didelį mokesčių pleištą mažas pajamas gaunantiems asmenims, perkeliant mokesčių naštą kitiems šaltiniams, kurių apmokestinimas mažiau kenkia ekonomikos augimui.
Pažymėtina, kad šiais metais Europos Komisija Lietuvai pirmą kartą rekomendavo pagerinti sveikatos sistemos rezultatus.
EK narys Vytenis Povilas Andriukaitis sakė: „Sveikatos sistemų valdymas – nelengvas uždavinys. Tačiau turime bendrą vardiklį – sparčiai senėjantį Europos kontinentą. Tai reiškia, jog finansinė našta sveikatos sistemoms tik didės“.
“Jei norime, kad piliečiai būtų sveiki ilgesnį laiką, turime pinigus, skirtus sveikatos priežiūrai, investuoti tinkamai ir ypatingą dėmesį skirti sveikatos stiprinimui. Tai ypatingai svarbu Lietuvai, kuri yra viena iš sparčiausiai senėjančių šalių Europos Sąjungoje“, – pridūrė V.P.Andriukaitis.
Taip pat Europos Komisija Lietuvai siūlo imtis visapusiškos pensijų sistemos reformos, kuria taip pat būtų sprendžiama pensijų adekvatumo problema.
Taip pat EK Lietuvai siūlo imtis visapusiškos pensijų sistemos reformos, kuria taip pat būtų sprendžiama pensijų adekvatumo problema, padidinti bedarbių pašalpų ir piniginės socialinės paramos aprėptį bei adekvatumą ir sudaryti geresnes sąlygas įsidarbinti ieškantiems darbo asmenims.
Ragino stiprinti Europos socialinį modelį
„Svarbiausia orientuotis į esminius prioritetus“, – sakė V.Dombrovskis.
„Matome, kad ekonomika atsigauna, nors dar džiaugtis ir yra per anksti“, – pridūrė EK vicepirmininkas.
EK metinėje ataskaitoje valstybėms siūloma didinti investicijas, skatinti strukturines reformas ir didinti finansinės atsakomybės aprėptį.
EK metinėje ataskaitoje valstybėms siūloma didinti investicijas, skatinti strukturines reformas ir didinti finansinės atsakomybės aprėptį.
Susitikime su žiniasklaidos atstovais neužmiršta ir fiskalinės atsakomybės problema.
„Ekonomikos augimas nesitęs ilgai, jeigu nebus laikomąsi viešųjų finansų politikos“, – pridūrė V.Dombrovskis.
„ES nedarbo lygis mažėjo iki vienženklio skaičiaus – 2015 m. kovą jis siekė 9,8 proc.“, – spaudos konferencijoje džiaugėsi eurokomisarė iš Belgijos M.Thyssen.
Ji teigė, kad viena iš didžiausių socialinių problemų, su kuria susiduria ES yra jaunimo nedarbas, taip pat galvos skausmą kelia ir ilgalaikiai bedarbiai.
Šių metų EK rekomendacijose skiriamas ypatingas dėmesys socialinei atskirčiai mažinti, taip pat šalys raginamos didinti pensijinio amžiaus ribą.
„Privalome stiprinti Europos socialinį modelį“, – sakė M.Thyssen.
„Valstybės narės dabar turi įgyvendinti mūsų rekomendacijas“, – pridūrė eurokomisarė.
P.Moscovici spaudos konferencijoje supažindino su EK suformuluotomis fiskalinėmis rekomendacijomis.
Vokietijai reikia skirti atskirą dėmesį. Ji kviečiama didinti valstybines investicijas į mokslinius tyrimus, – sakė P.Muscovici.
„Vokietijai reikia skirti atskirą dėmesį. Ji kviečiama didinti valstybines investicijas į mokslinius tyrimus “, – sakė P.Muscovici.
„Europos fiskalinė perpsektyva gerėja. Su deficitu sėkmingai susidorojo didžioji dalis valstybių. Bendras ES šalių deficitas nukrito iki 5 proc., o euro zonos deficitas sumažėjo iki 2,4 proc.“, – gera žinia džiaugėsi P.Muscovici.
Jis pridūrė, kad išnagrinėjus ES narių makroekonomikos planus paaiškėjo, kad jie ambicingi ir detalūs, dėl to nesiūloma pradėti procedūros prieš nei vieną iš valstybių narių.